Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Kışın Neden Kilo Alırız?

Kışın kadın da erkek de kilo alır. Yapılan araştırmalar  gösteriyor ki kış mevsiminde kişilerin 1 ila 5 kilo arasında kilo aldıkları tespit edildi. Elbette kışın  kilo  almanın hem biyolojik hem de çevresel etkenleri  var.  Siz de kışın kilo  alanlardan olmak istemiyorsanız hazırladığımız 5 Kış önerimize bir bakın.

[ads2]
Havalar soğuduğunda canımız dışarı çıkmak, gezmek, alışveriş yapmak istemez.Bu yüzden günümüzün en  fazla vaktini evde, ya internet başında ya da televizyon başında oturarak geçiririz. Tabi otururken de yapacak bir şey olmadığı için sürekli bir şeyler yemek isteriz. Bu da kalori harcamadan sürekli kalori almamıza neden olur. Kısacası su içsek yarar hale gelir.
Kışın kilo almamak için önerilerimize kulak  verin.kisin-neden-kilo-aliriz

Kışın iştahın arttığı da bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bunun nedeni soğuk havanın vücut ısısını düşürdüğü için  metabolizmamız ısıyı yükseltmek için açlık sinyaleri yollar ve biz acıkmadan bir şeyler yemeye başlarız.

1. Kışın soğuklarda iştahı kesmek için mutlaka bir kase sıcak çorba içmek gerekir. Bağırsakların daha düzenli çalışmasına da yarayacaktır.

2. Et yemeği karnınızın uzun süre acıkmasını engeller. Ama etli yemek yerken çok yağlı olmamasına, kızartma yerine haşlama ya da fırına atarak pişirmeniz daha iyi olacaktır.

3. Kışın çayın yanına muhakkak kurabiye veya kek yaparız. Hem evde kendimize yapacak bir aktivite olur hem de çay içerken zevk alırız. Ama siz bunu artık yapmayın. Onun yerine çayın yanında 1 paket bisküvi ya da 1 paket çikolata alın. Kesinlikle 2. paketi almayın. Kendinizi belli bir ölçüde sınırlar ve evde fazladan  atıştırmalık  bulundurmazsanız daha az yemiş olursunuz.

4. Yemek hazırlarken margarin kullanmayın. Hakiki tereyağı kullanmanızda sakınca yok. Ama fabrikasyon tereyağı ve margarinler hem sağlıklı değil hem de vücuttan  atımı  zordur. Yemeklerinizi sıvı yağlarla yapmaya özen gösterin.
Yemeklerinize acı baharatlar koyarsanız metabolizma hızınız artar ve kış kabızlığından nasibinizi almazsınız 🙂

5. Kışın grip ve diğer virüslerden korunmamıza yardımcı olan bitki çaylarını içmeye özen gösterin. Her gün farklı bir bitki çayı içmeniz daha yerinde bir seçim olur. Şunu da hatırlatmakta fayda var. Bitki çaylarını sallama çay yerine demleme çay olarak içmenizi tavsiye ederiz.

[ads1]
Aslında kışın kilo almamınızın en büyük sebebi lahana gibi üst üste giyinmektir. Çünkü kalın giyindiğimizde göbeğimizn şişliğini, belimizdeki yağları saklamak daha kolay olur. Biz de bunu bir fırsat bilip nefsimize uyarak daha fazla yeriz. Yazın böyle bir şansımız olmadığı için kilo vermek ve aynı kilo da kalmak daha kolay oluyor. Haksız mıyız ama 🙂
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz