Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Bu “Beyaz” Zayıflatıyor

[ads2]Genelikle beyazlardan uzak durmamızı isterler. Çünkü beyaz demek, içindeki bütün yararlı maddelerden arındırılıp geriye bembeyaz posası kalması demek. Ama bizi bahsettiğimiz beyaz böyle bir beyaz değil.
Bizim “Zayıflatan Beyaz’ımız”  Süt. Evet yanlış okumadınız. Süt, yağ yakımı ve metazbolizma hızlandırmada oldukça etkili  tamamen doğal bir içecek. Genellikle gaz yapmasından  şikayet edilse de diyet yapan kişilerin muhakak her gün en az 2 su bardağı doğal süt içmesi, dengeli yağ yakımını sağlarken (1 bardak süt) 4 saat tok kalmasını sağlıyor.
sutun yararlari- sut zayiflatiyor
Bakın Yörsan gıda mühendisi Nilüfer Hakarayan süt içilmesi ile alakalı neler söylemiş.
Yörsan Gıda Mühendislerinden  Nilüfer Hakarayan, bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Sütün içinde bulunan şeker laktoz’dur. Laktoz, vücudun enerji gereksinimin karşılamasına da yardımcı olur. Sütün içinde bulunan süt yağı da mideden kısa süre içinde atılmadığı için tokluk hissi daha fazla sürmektedir. Diyet dönemlerinde gerekli olan kalsiyum, mineral ve vitamin ihtiyacının karşılanmasında yardımcı olur.”

Konu ile alakalı yapılan araştırma ve analizlerin sonucunda, enerji değeri kısıtlı, yüksek oranda kalsiyum içeren diyet programları, az kalsiyum içeren diyet programlarına  göre daha fazla kilo vermenizi sağlıyor. Diyet yaparken mutlaka her gün süt veya süt ürünlerinden tüketilmesi gerekmektedir.
Yetişkin bireyler günde ortalama 1000 mg.(1 gram) kalsiyum almaları gerekmektedir. Yetişkin bir kişi, günlük alması gereken kalsiyum ihtiyacını 2 ya da 3 bardak süt veya süt ürünlerinden birini tüketmesiyle sağlamış olur.
Ergenlik dönemine girmemiş bireyler için günlün alınması gereken kalsiyum miktarı 1300 ila 1500 mg. (yani 1,3 gr ila 1,5 gr.)
Kalsiyum içeren bazı yiyecek ve içecekler için küçük bir not:
*100 ml süt: 125 mg
*1 su bardağı süt: 250 mg (1 su bardağı=200 ml.)
*1 su bardağı yoğurt: 250 mg
*30 gr. beyaz peynir yaklaşık 100 mg (peynir türüne göre değişiklik olabilir.)
*1 avuç fındık, badem : 50 mg
*1 avuç kuru üzüm: 30 mg kalsiyum içerir.
Diyetteyken Yasaklı İçecekler Listesi ni okumak için tıklayın.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz