Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Kilo Almanıza Neden Olan Hastalıklar 

[ads1]Şişmanlık, sadece fiziksel bir görünüm sorunu değil, aynı zamanda da, vücudu birçok yönden zarara uğratan bir hastalık çeşididir. Belirli bir düzende beslenen, düzenli ve ölçülü yemek yiyen ve düzenli bir egzersiz yapan kişilerin, bütün bunlara rağmen, hala kilo alması halinde, ortada bazı sağlık sorunların varlığından şüphe duyulmalıdır.

Kişinin kilo almasına neden olan, bazı hastalıklar vardır. Bunlardan ilki, polikistik over sendromu denilen ve daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. Polikistik Over sendromunda, oluşan yumurtalık kistleri, bel ve çevresinde yağlanmalara ve bunun sonucunda, vücuttaki insülin dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu doğrultuda, polikistik over sendromu yaşayan kadınların, kilo vermek için oldukça zorlandıkları görülmüştür. Bu hastalığa yakalanmış kadınların, karbonhidrat içeren besinleri, mümkün olduğunca az tüketmeleri gerekmektedir.

Hipotiroidi, tiroit bezinin, yeteri kadar çalışmaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda, vücuttaki hormonal dengelerin değişmesi, kilo artışına neden olmaktadır. Bu durumlarda, kilo vermeden önce, tiroit hormonlarının düzene girmesi gerekmekte ve bu nedenle doktor kontrolü gerekmektedir.

gobek-bolgesi-yaglari

İnsülin direnci ve diyabet sonucu da, kişilerde kilo artışları görülmektedir. Ağız kuruluğu, sık susama ve acıkma, sık tuvalete çıkma ve el ve ayaklarda uyuşukluk ve yanma gibi belirtilerle kendini gösteren bu durumlarda, diyabet sorunu çözülmeden, kilo vermek çok zor olmaktadır.

D vitamini eksikliği, hormonların salgılanma seviyelerini düşürerek, insülin direncini arttırmakta ve diyabete neden olmaktadır. Bunun sonucunda da, şişmanlık ortaya çıkmaktadır.

Uyku apnesi, sabah yataktan sürekli yorgun kalkma, gece nefesin kesilmesiyle uyanma, gece horlamaları ve sabahları görülen baş ağrıları gibi belirtilerle, ortaya çıkan bir hastalıktır. Uyku apnesi olan bir kişinin, vücudu kilo almaya açık olmakta ve böylece, şişmanlık baş göstermektedir.

[ads2]Börek üstü bezlerinin fazla çalışıyor olması da, kilo almayı tetikleyen hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Böbrek üstü bezlerinden, stres hormonunun salgılandığı bilinmekte olup, bu bezlerin fazla çalışması, kişinin stres seviyesini arttırmakta ve kilo artışına neden olmaktadır. Ense bölgesi kaynaklı baş ağrıları, bel ve karın çevresinde aşırı yağlanma, sürekli gerginlik ve sinirlilik hali gibi durumlarda, bu hastalıktan şüphe edilerek, doktor kontrolüne gidilmelidir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz