Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Kasım 2018

Kendinizi Obur Hissediyorsanız Bunları Yapın

Çağımızın en büyük problemi olan oburluk ve obezitedir. Karnınız tokken dahi canınızın bir şeyler çekmesi, yedikçe yiyesiniz gelmesi, karın tokluktan ağrısa da bir türlü hala o yiyeceğin yenmesi şu zamanda sıkça rahatsız olunan bir problem haline geldi. Peki İştahımıza nasıl laf anlatabiliriz? Midenin beyni yok anlamıyor. Beyin ise anlıyor ama mide sürekli istek sinyalleriyle bizi zor duruma sokuyor. İşte sizin için oldukça faydalı bir yazı. Umarım beğenirsiniz.

[ads1] Tabağınızdaki yemek bittiği anda sofradan kalkmalısınız. Çünkü karnınızı tok hissetseniz dahi bir şeylerden azar azar yemeğe devam edersiniz.
Öğünlerinizde çorba haricindeki yemekler dışında kaşık yerine çatal kullanmalısınız. Eğer yapabiliyorsanız küçük kaşıkla yemeniz daha iyi olacaktır. Kaşık yerine çatal kullanılmasının sebebi kaşığa tek seferde daha fazla yiyecek geliyor, çatala ise daha az.
Yemek yediğiniz sırada, televizyon seyredilmemeli, kulaklıkla müzik dinlenilmemeli veya bir şeyler okumamalısınız. Nedeni ise beyin kendini yemek yemiş gibi hissetmeyecek, yaptığınız diğer davranışlara kendini odaklayacaktır. Ayrıca yediğiniz yemeğin tadını kulağınızda kulaklık varken yerseniz tadını dahi tam bir şekilde alamayabilirsiniz.
Yemeği hazırlarken yani pişirirken evde kaç kişi yiyeceğinize göre ölçüm yapın. Eğer böyle yapmazsanız sırf çöpe atılıp israf olmasın diye o kadar yemeği yemek zorunda gibi hissetmenize yol açacak ve sizin yemeniz gerken miktardan daha fazla yemenize neden olacaktır.
Mutfağınızda abur cuburlar,şekerlemeler veya tatlılar direkt göz önüne bırakılmamalıdır. Çünkü gelip giderken canım çekti deyip biraz biraz derken fazla yeme durumu ortaya çıkar.
Yiyecek içecek için alışverişe çıkacağınız zaman tokken alın. Eğer aç karnına alışveriş yaparsanız canınızın istediği-istemediği her şeyi satın almak isteyeceksiniz. Bu da sizin doğru beslenmenize engel olacaktır.
Alışverişe çıkmadan önce “İhtiyaç Listesi” oluşturmalısınız. Yoksa hem bütçenizden hem de sağlığınızdan ödün vermek zorunda kalırsınız. Planlı çalışmak daima sizin için yararlı olacaktır. Zaman yönetimi açısından da bir o kadar önemli bir konu.
Özel ve normal günler için bir menünüz olmalı. Mesela günlük öğünlerinizi bir haftalık programa göre yapın. Böylelikle hafta boyunca dengeli bir beslenme yoluna girmiş olacaksınız. Ne sadece et ile beslenecek ne de sadece karbonhidrat ağırlıklı.
Mutfağınızda çok kalorili yiyecek veya içecekleri sürekli ve bolca bulundurmayın. ne kadar içecek de olsa kalori kaloridir.
Yemek yeme vaktinizi olabilidiğince geç zamanlara bırakın. Erkenden yerseniz uyuyana kadar daha çok kez acıkır ve iradenizle savaşmak için zorlanırsınız.
[ads2]
Yemeği yiyebildiğiniz kadar küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş yemelisiniz. Çünkü yavaş yavaş yenen yemek bir süre sonra midenize tokluk hissi gitmesine yarayacaktır.
Yemekteyken bir ara kalkın başka şeylerle uğraşın. Mesela Facebook hesabına girip bir şeylerle meşgul olun. Yani yemeğe ara verin 3-4 dk. sonra tekrar yemeğinize döndüğünüzde canınızın o kadar da yemek yeme isteği kalmamış olduğunu göreceksiniz.
Yemek tabağınızı küçük bir tabak kullanarak tabağınıza aldığınız yemeğin porsiyonunun küçülmesine neden olacaktır.
Özellikle ev ortamındaysanız ki zaten en çok ev içinde kilo alınıyor. Sürekli su için Karnınız şişken yemeğin kralı gelse yiyecek yeriniz olmadığından dolayı canınız onu çekmeyecektir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz