Kegel Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kegel Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?Kegel egzersizi nasıl yapılır?

Kegel egzersizlerinde vajinal kaslarınızı kasıp birkaç saniye kasılı bekledikten sonra bırakın, 1- 2 saniye sonra tekrar kasın ve kasılı olarak yine birkaç saniye bekletin ve bu kasma- bırakma hareketini te seferde 10- 15 defa yapın. Bu kasma hareketi günde farklı saatlerde 2 ya da 3 defa tekrarlamanız gerekmektedir.
Eğer kasma hareketini yapamadığınıza inanıyorsanız parmağınızın birini kullanarak yapabilirsiniz. Bunun için sırtınızın üzerine yatın ve bir parmağınızı yavaş yavaş vajinanıza sokun. Parmağınızı sokmaktan kesinlikle çekinmeyin bunun size  herhangi bir zararı yoktur. Vajinanızın içinde bulunan parmağınızı vajinal kaslarla sıkmaya başlayın. İşte bu kasları çalıştırdığınızı parmağınızın sıkışmasından anlayabilirsiniz. İsterseniz daha sonraları iki parmağınızı da kullanabilirsiniz

Egzersiz esnasında sadece vajinal kaslarınıza odaklanmanız gerektiğini unutmayın.Ayrıca Kegel Egzersizlerini Cinsel ilişki esnasında da yapabilirsiniz. Bunu yaparken hem eşiniz hem de siz daha fazla zevk alacaksınız.

kegel egzersizi-aparatKegel egzersizlerini ilk olarak 15 defa ile yapmaya başlayın daha sonraları 5’er 5’er artırarak 100’e kadar çıkın.

Kegel egzersizi yapmanın faydaları nelerdir?
Kegel egzersizlerinin özellikle kadınlara çok faydası vardır.
İstem dışı idrar kaçırma önlenir,
Mesane, rahim ve bağırsakta oluşabilecek sarkmalar önlenir,
Hamile kadınların normal doğum yapması kolaylaşır,
Doğum yaptıktan sonra açılan vajinanın eski sıkılığına gelmesini sağlar,
Kadın ve erkekte cinsel ilişki sırasında hazzı arttırır,
Cinsel isteksizliği giderir,
Orgazmın kolaylaşmasını sağlar,

Not: Kegel egzersizlerini en az 6 ay boyunca yapmalısınız. Kegel egzersizlerini yapmaya başladıktan 1 veya 1.5 ay sonra faydasını hissetmeye başlarsınız. Bu süre bazı kişilerde 3 ila 6 aya kadar uzayabilir. Kegel egzersizlerini yaptığınız zamanlarda kalçanız, karnınız veya beliniz ağrıyorsa egzersizleri hatalı yapıyorsunuz demektir.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz
Bir önceki yazımız olan 8 Mart Neden Kadınlar Günü? başlıklı makalemizde 8 Mart Kadınlar Günü, 8 Mart Kadınlar Günü anlamı ve 8 Mart Neden Kadınlar Günü hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*