Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Kasım 2018

Kaynana Türleri

[ads1]Yüz yıllardır gelin ve kaynanalar arasında süre gelen çatışma öyle bir hal aldı ki, sırf bu çatışmayı kızıştırabilmek için değişik yorumlar, hatta bazı yarışmalar bile düzenleniyor. Bugünkü yazımızda sosyal yapımızın vazgeçilmez unsurlarından birisi olan kaynanaları ele almak istedik. Genellikle erkeğin çok fazla umursamadığı lakin kadınlar açısından en büyük sıkıntılardan birisi olan ve umursanmadan duramadığımız kaynanalar, aile düzeni ve aile hiyerarşisi içerisinde önemli bir yer edinmektedir. Aile hiyerarşisinin haricinde aynı erkeği seven iki kadından da bahsetmek yanlış olmayacaktır. Sizler için araştırdığımız kaynana türlerini mizahi bir dille kaleme aldık, umarım kırıcı olmamışızdır. Her zaman ciddi konulardan bahsettik, birazda mizaha yönelmek kötü olmayacaktır. İşte kaynana çeşitleri

kaynana

Şikayetçi Kaynana: Bu tarz kaynana modeli hemen hemen herşeyden şikayetçi olabilme özelliğine sahiptir. Şikayetleriyle karşılarındaki insanları bezdirirler. Özellikle gelinlerinden şikayetçi olan bu kaynana modeli, damat ve gelinin arasını bozmak için elinden geleni yapar. Genellikle gelin ya da damatlarından memnun değillerdir.

Köylü Kaynanalar: Bu kaynana grubunun eli açıktır. Damadı ya da gelini kim olursa olsun kapısı her zaman açıktır. Kaynanaya göre gelin ya da damat da eli açık, gönlü zengin olmalıdır. Kaynanaya göre gelin ya da damat erken saatte uyanmalı, temizlik yapmalı, ev yada tarla işlerine yardımcı olmalıdır. Önemli günlerde (köylü kaynana grubunun en önemli günü bayramlardır) gelinler kendi annelerinden önce kaynana evine gelip bayramlaşmalıdır. Eğer gelin, kaynana ile aynı evde yaşıyorsa, evle ilgili konularda mutlaka kaynananın onayına başvurulmalıdır.

[ads2]Şehirli Kaynanalar: Bu kaynana türü, gelin ya da damadın kendisine yakın bir semt, mahalle, sokak hatta aynı apartmanda yaşamasından yanadır. Kendi evlerinde pek fazla misafir kabul etmeyen bu kaynana grubu aynı zamanda gelin ya da damadın evine gelip giden misafir trafiğine de müdehale etmek ister. Şehirliliğin verdiği modernlikle, modadaki gelişmeleri yakından takip eder. Kadın moda, sağlık, tatil gibi konulardaki mecmuaları takip eder. Yeni bir ürün çıktığında gelininden önce sahip olmak isterler. Eğer kendi evlerinde yalnız yaşıyorlarsa kedi, köpek gibi evcil hayvanları beslerler, buna rağmen gelinleri ya da damatlarıyla ilişkileri orta düzeydedir.

Asabi Kaynanalar: Asabi kaynanalar aklınıza gelebilcek her konuda yerli yersiz sinirlenir. Anlaşılması en zor kaynana modellerinden birisi olarak göze çarparlar. Sürekli sorun çıkarıp sinirli tavırlarıyla gelin ya da damatlarına kan kustururlar. Hatta bazılarının kaba kuvvete bile başvurdukları görülmüştür.

Şen Kaynanalar: Her gelin ve damadın mumla aradığı fakat oldukça nadir görülen kaynana cinsidir. Hem damat hem de gelinlerine karşı oldukça iyidirler. Hiçbir zaman gelinlerine karışmazlar. Her türlü sorunu çözebilme yetenekleriyle eli çabuk, hamarattırlar. Bu nedenle kimseden yardım istemeden kendi işlerini kendileri görebilir.

Yardımsever Kaynanalar: Gelin ve damada sürekli yardım eden kaynana modelidir. Yardımseverlikte yaşıtlarıyla yarışırlar. Bazıları pazar alışverişlerini bile gelin ya da damada sormadan yapıp teslim edebilir. Gelininin evine gittiğinde bilgi ve tecrübelerini paylaşmaktan zevk alır, hiçbir bilgiyi saklamazlar. İyi pişirdikleri yemekleri gelinlerine öğretirler ya da kendileri pişirirler. Gelininin hizmet etmesini beklemektense kendi işlerini kendileri yaparlar. Hatta bazıları gelininin evindeki bulaşıkları bile yıkar.

Gezen Kaynanalar: Bu tür kaynanalar eşlerini kaybetmişlerdir. Tüm gelinlerini sırayla gezer ve uzun dönemli misafir olurlar. Hatta gelinler kendi aralarında ağırlamak için sıra bile oluşturmuşlardır. Sıra ve süresi bitmeden kaynanayı teslim almazlar.

Teolojik Kaynanalar: Genellikle hacca gitmiş, başı kapalı elinden tesbihini düşürmeyen, beş vakit namazında niyazında olan kaynana grubudur. Bazıları her ne kadar dinle meşgul olsalarda dedi kodu ve gıybet konusunda ellerine su dökemezsiniz. Çoğu zaman namaz kılmaları, giyinişlerine dikkat etmeleri konusunda gelinlerini uyarıp; onların programlarını alt üst edebilirler. Ramazan aylarında aşırı derecede ilgi bekler, gelinlerini sürekli yanlarında görmekten hoşnut olurlar.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz