Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Aralık 2018

Kaliteli Uyku İçin 5 Öneri

kaliteli uyku
Uyku yaşamın olmazsa olmazı. 8 saat uykuyu kendinize ne lüks ne de çok görmeyin. Bana 6 saat yeter demeyin. Sağlıklı ve uzun bir yaşam istiyorsanız kadininkitabi.com’un hazırladığı uyku tüyolarına bir göz atın.
[ads2]
Kaliteli bir uyku için ne yapmak gerekir?
1. Bir hafta normal yatma vaktinizden 15 dakika erken yatağa girin. Bir sonraki hafta bir  15 dakika daha erken yatın. 1 hafta boyunca 15 dakika daha televizyon ya da bilgisayar başında oturmak size bir şey kazandırmaz ama sabah istediğiniz 3 dakika sizin için paha biçilemez olur.

2. Oda sıcaklığını normal seviyesinden 3 derece daha düşürün. Rahat ve bunalmadan uyumak için oda sıcaklığının düşürülmesinde fayda var. http://kadininkitabi.com
3. Bütün ışıkları söndürün. gece lambası kesinlikle kullanmayın. Çünkü beyin uyku moduna geçtiğinde epifizinin melatonin hormonunu  salgılar. Ama bu işlemi sadece karanlık bir ortam olduğunda gerçekleştirebilir. Işıklı bir ortam buna engel olur ve uyku kalitesini düşürür.

[ads1]4.Dünyayla bağlantınızı kesin. Yatağa girdiğiniz andan itibaren telefon, bilgisayar ve televizyonu kapatın . Televizyon karşısında uyumayın.Yattığınızda sadece uyumayı ve dinlenmeyi düşünün. Beyin, TV karşısında  uyuduğunda ani bir sesle irkilebilir ve uykunuzun aniden bölünmesine neden olabilir. Ayrıca aydınlık bir ortamda beyin hala gündüz olduğunu zanneder ve uyku sorunu çekmeye başlarsınız.

5. Yatmadan en az 2 saat önce sıvı alımını da kesmelisiniz. Gece yarısı uykulu halde tuvalete kalkmak bir işkencedir. Özellikle alkollü içeceklerden uzak durun. Alkollü içecekler, uykunuzu o anda getirebilir ama daha sonradan uykunuzun bölünmesine yol açar. Uzmanlar kanda bulunan  alkol miktarının derin uyku evresini verimli bir şekilde geçiremediği söylüyor.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz