Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Kadınların Düştüğü Kariyer Hataları

[ads1]Günümüzde kadınlar hemen hemen her sektörde aktif rol oynamakta ve yapılan araştırmalara göre kadınların iş yaşamındaki etkinliği ilerleyerek devam etmektedir. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde etkin bir şekilde iş hayatına atılan kadınlar acaba tercih ettikleri mesleklerde ne kadar başarılı? Bu soruyu yanıtlamak için bilim adamları yapılan bir çok araştırma sonucunda bu durum ile ilgili birçok bilgi paylaşmıştır. Kadının Kitabı olarak bizlerde bu haftaki hazımızda sizler için, kadınların kariyer hedeflerinde sıklıkla yaptığı hataları ele almak istedik. Kariyer uzmanlarının görüşleri dahilinde sıraladığımız hatalar çoğumuzun kariyer hedeflerinde başarısız sonuçlarla karşılaşmasına neden olurken, çoğu zaman da istemediğimiz iş tercihlerinde bulunmamızı sağlar. Kariyer uzmanları tarafından yapılan araştırmalara göre kadınların düştüğü kariyer hatalarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

kadinlarda kariyer sorunlari

Özgeçmişinizi Mutlaka Profesyonel Biçimde Hazırlayın

Düşülen kariyer hatalarının en başında ister profesyonel isteseniz de amatör bir meslek sahibi olmaya gayret edin; mutlaka ve mutlaka kendinizi en iyi şekilde ifade edecek bir özgeçmişe sahip olun. Çoğu kadın özgeçmiş hazırlamada uzmanlaşamadığı için tercih ettiği mesleklere göre hangi özgeçmiş biçimini kullanacağı konusunda bocalamaktadır. Başvurulan iş hangisi olursa olsun mutlaka profesyonel özgeçmiş ile başvurulmalı ve hazırlanan özgeçmişlerin mutlaka yazım hatalarından arındırılmaları gerekmektedir.

İş Görüşmelerinden Önce Ön Bilgi Edinin

Öncelikle başvurduğunuz meslekle ilgili ön bilgi sahibi olduktan sonra. Başvurulan pozisyonla ilgili detayları araştırın. Aynı zamanda iş görüşmesi yapacağınız kurumun tarihçesi, faaliyetleri ve yönetim kurulu ile ilgili bilgilere ulaşılabiliyorsa mutlaka ön çalışma yapılmalıdır.

[ads2]Sosyal Medya Hesaplarınızda Ölçülü Davranın

Günümüzde sosyal medya hesapları herhangi bir kişi ya da kurum hakkında bilgi edinmek için ulaşılabilen ilk referans olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle özgeçmişlerinizde belirttiğiniz sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız herşeyde ölçülü davranmanızı öneririz. Kariyer uzmanlarına göre işe alım sürecinde sosyal medya hesapları ilk olarak kontrol edilen referanslar olmaktadır ve sosyal medya hesaplarında yapacağınız aykırı paylaşımlar kariyer sahibi olmanıza engel olabilir.

Hedefiniz Net Olsun

En sık karşılaşılan hatalardan birisi olan “bu işi tercih etmenizdeki en önemli sebep” sorusunun yanıtsız bırakılması ya da yanıtların net ve açık olmaması yüzünden binlerce kadının iş başvurusu henüz CV aşamasında reddedilebilmektedir. Kariyer uzmanlarına göre hem mülakat hem de özgeçmişinizde başvurduğunuz pozisyonla ilgili kesin ve net planlarınızı mutlaka iletin.

Her Önünüze Gelen İşe Başvurmayın

Meslekler arasında seçici olun. Beğenmediğiniz ya da yapamayacağınız meslekleri tercih etmemeyi öğrenmek zorundasınız. Her kadın mutlaka iyi bir işte çalışmanın hayalini kurar, fakat kendinizi o işe uygun görmüyorsanız ileride sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Esnek Çalışma Saatleri Konusunda Anlaşmaya Varın

Özellikle ek mesai ve hafta sonları çalışma gibi konularda kesin olarak red yanıtı vermeden önce iyice düşünün. İşletmelerin en temel amacı kar elde etmek olduğu için çalışanlarını en etkin şekilde değerlendirmeyi deneyeceklerdir. Bu bağlamda esnek çalışma saatleri, hafta sonu ek mesai gibi konularda kesin olarak yanıt vermeden önce, pozisyonunuzun standart mesai saatleri içerisinde verilen işleri yetiştirmeye müsait olduğunu ve bu sürenin dışında çok önemli sebepler olmazsa çalışmanıza gerek kalmayacağını belirtebilirsiniz.

En Önemli Kural

İş görüşmelerine kesinlikle geç kalmayın. Kullandığınız dil anlaşılır ve açık olmalıdır. Aynı zamanda iş görüşmelerine giderken tercih edeceğiniz kıyafetlere özen göstermenizi tavsiye ederiz. “ilk intiba önemlidir” prensibini akılda tutmanızı rica eder, iş görüşmelerine giderken aşırı açık kıyafet ve aşırı makyajdan kaçınmanızı öneririz.

Maaş Konusu

İş görüşmesinin başında ilk olarak maaşınızı sormayı tercih ettiyseniz o iş görüşmesinin olumlu sonuçlanabileceğini söylemek yanlış olur. O nedenle görüşmeyi akışına bırakın ve diğer tüm koşullarda uzlaştıktan sonra ücret konusunu sorabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınızdaki Tutarsızlıkları Önleyin

Kadın ve erkek farketmeksizin kullandığınız sosyal medya hesaplarında yanlış bilgi vermeyiniz. Eğer yanlış profil bilgileriyle donatılmış sosyal medya hesaplarınız varsa lütfen güncelleyin.

Pazarlık Yapın

“Pazarlık yapmak sünnettir” diyerek iş görüşmesi esnasında, sonlara doğru takıldığınız konularla ilgili pazarlık yapabilirsiniz. Maaş ve çalışma saatlerinde işi kabul etmeden önce mutlaka pazarlık yaparak konuyu netleştirin.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz