Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Kadınlarda Yumurta Dondurma İşlemi

[ads1]Dünya da ilk defa 1986 yılında başarıyla denenen, kadınlarda yumurda dondurma işlemi, tıbbi açıdan etik dışı bir uygulama olarak algılanmamakta, hatta; yapılan bazı araştırmalara ve psikoloji tezlerine göre kadınlarda psikolojik açıdan bir takım artılar sağladığı gerekçesiyle arzu edilmesi halinde yöntemin uygulanmasında her hangi bir sakınca buşunmamaktadır. Avustralya da 1986 yılında denenen yumurta dondurma uygulamasının asıl amacı, kadınlarda üreme yeteneğinin korunması ve doğurganlık oranının yüksek tutulması amaçlanmaktadır. Dünya genelinde özellikle son 25 yıl içerisinde hızla gelişen yumurta dondurma yöntemi bazı ülkelerde keyfi uygulamalar da dahil olmak üzere serbest iken, ülkemizde kanunlarca belirlenmiş bazı zorunluluk hallerinde kısmen izin verilebilmektedir. Tıbbi açıdan; kadına ait sağlıklı yumurtaların an itibariyle alınarak dondurulması ve ilerleyen zamanlarda yeniden kullanılabilecek şekilde muhafaza edilmesi olarak tanımlanan bu işlem, bazı uzmanlara göre aşağıdaki unsurlar nedeniyle kadınlarda yumurta dondurma uygulaması bir zorunluluk haline gelmektedir. Bunlar:

Yumurta Dondurma İsteğinin Nedenleri

  • Genetik açıdan ailesinde ya da yakın akrabalarında erken menopoz görülmesi ve erken menopoz riski görülme ihtimalinin yüksekliği nedeniyle, hali hazırdaki sağlıklı yumurtaların dondurularak ileride yeniden kullanılabilir halde saklanması isteği.
  • Kanser hastalığı ya da ağır ilaç kullanımı gibi uzun süreli tedaviler yumurta kalitesini ve sağlığını olumsuz etkilediğinden dolayı, yumurta verimi sağlıklıyken yumurtanın dondurularak saklanması ve ilaç kullanımının ardından, yan etkilerin azalmasıyla dondurulan yumurtaların yeniden kullanılma isteği.
  • Bir takım özel nedenlerden dolayı (kariyer isteği, eşini daha yakından tanıma, kendisini hamileliğe ya da çocuk bakımına hazır hissetmeme v.b.) çocuk yapmayı erteleyen kadınların ilerleyen yaşlarda, üreme katsayıları düşeceği için, genç yaşlarda ve sağlıklı yumurtanın dondurulmasını istemeleri, yumurta dondurma işlemini zorunlu kılabilmektedir.

embriyo dondurma islemi

Yumurta Dondurma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Yumurta dondurma operasyonu yapılacak kişinin yumurta verimi arttırılmak için yaklaşık 10-15 günlük bir hormon tedavisine tabi tutulur. Buradaki amaç yumurtaların kalitesini arttırmak ve onların yaşama sürelerini uzatmaktır. Bu sürecin ardından operasyon, Oosit olarak isimlendirilen sağlıklı yumurtaların yaklaşık 15 dakikalık basit ama klinik bir operasyonla toplanması ve -1970 derecelik çok özel azot tanklarında şoklanarak dondurulması işlemini içerir. İşlem Vajinal Ultrasonografi yardımıyla oocyte pick up adı verilen yumurta toplama iğnesi ile klinik ortamında yapılmaktadır. Vitrifikasyon işlemi sayesinde çok özel ve hızlı bir şekilde donan yumurtalar %90-%100 oranında canlılıklarını uzun bir süre muhafaza edebilmektedir. Dondurulan sağlıklı yumurtalar, hastanın ve doktorların belirlediği süre boyunca saklı tutulmakta ve hiçbir suretle kullanılmamaktadır. Şayet dondurulmuş yumurtaların yeniden kullanımı gündeme geldiyse, yine klinik ortamında dondurulan yumurtalar +380 derecelik ani bir ısı ile hızlı bir şekilde çözdürülerek, yumurtalar yeniden yaşama ortamına döndürülmekte ve mikroenjeksiyon yöntemi sayesinde döllendirilmek suretiyle yeniden anne rahmine enjekte edilebilmektedir.

kadin yumurtasi

[ads2]Dondurulan yumurtalar isteğe bağlı olarak birkaç aydan 20 yıla kadar bir süre boyunca bozulmadan saklanabilmektedir. Bu da kadındaki kalıtsal hastalık ya da uzun tedavi süreci ardından yeniden anne olabilme şansı vermekte, bozulan yumurta sağlığını yeniden kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Yumurta dondurma işlemi, aynı zamanda ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı bir gebeliğe sahip olmayı kolaylaştırırken, psikolojik açıdan da kadınlar üzerinde bir rahatlama sağlamaktadır. Dondurulmak suretiyle saklanan yumurtalar ile döllenen embriyonun gelişimi, sağlıksız yumurtalara göre daha hızlı ve kaliteli olmakta, bu yöntemle hamile kalmış kadınlarda çocuğun sakat kalma veya düşük riski minimum seviyeye indirilebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre dondurulmuş yumurtalarla gebe kalan bir kadının gebelik süreci, taze yumurtalarla hamile kalan kadınlarla aynıdır.

embriyo dondurma islemi

Yapılan araştırmalara göre yumurta dondurma işleminin yapılabilmesi için yumurtaların sağlıklı ve kadının genç olması gerekmektedir. Bu nedenle dondurma operasyonları genellikle genç kadınlar üzerinde yapılmaktadır. Her hangi bir kısıtlama olmamasına karşın, uzmanlar 35 yaş ve üstü kadınlarda yumurta dondurma işlemine pek sıcak bakmamaktadır. Yumurda dondurma işleminin en büyük avantajı, ilaç tedavileri, kanser, kalıtsal hastalıklar ve erken menopoz gibi risklerle bozulan yumurta kalitesinin, önceden dondurulan yumurtalar sayesinde bertaraf edilebilir olmasıdır. Özellikle Avrupa’da yaygın olan yumurta dondurma işlemi, Türkiye’de de birçok kadın doğum ve genetik klinikleri tarafından yapılabilmektedir.

Yumurta dondurma fiyatları ise, dondurma işleminin ne kadar süre ile saklanacağına göre, hormon tedavisinin uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak bir fiyat vermemiz gerekirse, yaklaşık 3.500 ile 10.000 dolar arasında yapılmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz