Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Kadınlarda Uykusuzluk Sorununa Çözüm Önerileri

[ads1]Tüm canlılarda doğal ve mecburi dinlenme biçimi olan uyku bedensel ve zihinsel fonksiyonlarımızı dengede tutan en önemli unsurlardan birisi olarak göze çarpmaktadır. Canlıların günlük işlevlerini yerine getirmesi için toplamak zorunda olduğu bedensel ve zihinsel enerjiyi sağlayan uyku hali özellikle kadınlarda büyük öneme sahiptir. Özellikle çalışan kadınların gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak için sağlıklı bir uyku sürecine geçebilmeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar, uyku düzeninde meydana gelen dengesizlikler beraberinde gündelik yaşamda da sıkıntıları tetikleyebilmektedir. Cinsiyete göre, yaşa göre, boya ve kiloya göre değişen standarlarda uyku süreleri, Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre günde ortalama 8 saat olarak belirlenmiştir. Sağlıklı bir insanın günde 8 saat uyuması geretiğini belirten uzmanlar, bu sürenin kısalması ve uzaması durumunda birçok sağlık sorununun da tetiklendiği belirtilmekte. Kadınlar arasında da uykusuzluk sorununa sıkça rastlanmakta olup hem günlük yaşam hem de iş yaşamınızda sıkıntı çekmemeniz için aşağıda belirteceğimiz teknikleri uygulamanızı tavsiye ederiz.

uykusuz kadin

[ads2]Uzman görüşlerinden yararlanarak sıraladığımız teknikler sayesinde kadınlarda uykusuzluk sorununa basitleştirilmiş çözümler oluşturabilirsiniz. Uykusuzluğa çözümler:

1) Akşam yemeklerinizi erken yiyin: Eğer geç saatte yemek yemeyi tercih ediyorsanız uykusuz kalmanız gayet normal. Uzmanlara göre uyku sorununu ile karşılaşanların uygulaması gereken ilk çözüm tekniği, akşam yemeklerini erken saatte yemek olmalı

2) Hafif Atıştırmalıklar: Yemek sonrasında fındık, fıstık, ceviz, bal gibi hafif atıştırmalıkla uyku saatinize kadar tüketildiğinde uyumanızı tetikleyecektir.

3) Yatmadan Önce Duş Alın: Çok sıcak olmamak şartıyla uykuya hazırlanmadan 30 dakika önce ılış bir duş almak metabolizmanızı yavaşlatacak ve uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

4) Egzersiz Yapın: Gün içerisinde belli saatlerde uygulayacağınız basit egzersizler ile kaslarınızı çalıştırarak vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilir ve uyku sürenizi düzene sokabilirsiniz.

5) Meditasyon: Zihinsel anlamda rahatlamanızı sağlayacak olan meditasyon yöntemlerini uyulayarak, günün yorgunluğu ve stresinden yalnızca 10 dakika içerisinde uzaklaşabilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalara göre,  meditasyon uyku düzeninizi sabitlemede en önemli uygulamalardan birisi olarak belirtilmekte.

6) Bitki Çayları: Uyumadan önce içeceğiniz yeşil çay, ıhlamur, zencefil, papatya gibi bitki çayları uykunuzu düzenlemeye yardımcı olacaktır.

7) Uyuklamayın: Uyukladığınızı hissettiğinizde kendinizi zorlamayın. Bulunduğunuz yerden kalkarak sürekli uyuduğunuz noktaya giderek sürekli uykuya dalabilirsiniz. Uyukladığınızı hissettiğinizde kendinizi serbest bırakın ve gidip yatın.

8) Yatak Seçimi: Yatağınızdan kaynaklı rahatsızlık duyduğunuzu hissediyorsanız, kısa süre içerisinde vücut yapınıza uygun bir yatak almayı tercih edin. Uyku düzenini kurumanızda tercih edeceğiniz yatağın önemi büyüktür.

9) Kafein Tüketimi: Geç saatlerde çay ve kahve gibi kafein ve tein barındıran içecekleri tercih etmeyin.

10) Yoga: Yoğa metodlarını deneyerek uyku düzeninizi ayarlamanız mümkün olabilmektedir. Alternatif yolları denemek isteyenlere önerebileceğimiz en başarılı metodlardan birisi olan Yoga, uzmanlar eşliğinden öğrenildiği taktirde, stres ve yorgunluktan uzaklaşmanızı da sağlayacaktır.

11) Oda Sıcaklığı: Uzmanlara göre uyumayı tercih ettiğiniz bölgedeki sıcaklığın 18-22 derece olması gerektiğidir. Bu derecelerin altı ya da üstünde düzenli uyku uyumanızın mümkün olmadığını belirten uzmanlar, özellikle oda sıcaklığınızın doğru biçimde ayarlamanızı önermektedir.

12) Koku: Yatak odanızda rahatlatıcı kokuların olması uyku sorununuzu önleyebilir. Özellikle hafif lavanta kokusu uyku getirici özelliğe sahiptir.

13) Stres: Özellikle günlük hayatınızda stresten uzak durmaya gayret edin. Çünkü aşırı stres uyku düzeninizi bozmaktadır.

14) Uyku Saatlerinizi Düzenleyin: Yatmak için bir takvim belirleyin. Hergün düzenli olarak belirlediğiniz saatte uyumaya ve sabahları belirlediğiniz saatte uyanmaya gayret edin.

15) Sigara ve Alkolden Uzak Durun: Alkollü içeceklerden ve sigaradan, sigara dumanının olduğu mekanlardan uzak durmaya gayret edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz