Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Kadınlarda Menopoz Sonrası Kanamalar

Kadınlarda Menopoz Sonrası Kanamalar

Kadınlarda kanamalar bilindiği üzere sadece adet dönemlerinde oluşur. Adet dönemleri arasındaki zaman diliminde ya da menopoz sonrası dönemde oluşan kanamaların altında kesinlikle başka sebepler aranmalıdır.
Kanamalardan hemen korkmamak gerekmektedir. Her kanama kötü anlama gelmez. Kanamalar her ne kadar normal olmasa da birçoğu çeşitli vajinal sorunlardan kaynaklı olabilmektedir.
Kanamaların %80’i büyük bir sorun teşkil etmemektedir. Tedavi yolu ile giderilebilir. Fakat %20’si kanser belirtisi olabilmektedir. Bu yüzden kanaması olan kadınların bu duruma çok dikkat etmeleri gerekmektedir. İhmal etmeden bir an önce doktora muayene olunması gerekmektedir.
Bu kanamalar kimi hastalara göre normal gelirken kimilerine göre de büyük paniğe yol açmaktadır. Kadınların her hastalıkta ilk korkusu olan kanser şüphesi hemen akıllarına gelmektedir. Bu yüzden de bir an önce doktora gitmekten korkar, kaçarlar. İşte yapılan en büyük hata da budur.

Dediğimiz gibi kanamaların birçok sebebi olabilir. Doktorun görevi kanamanın sebebini araştırıp hastaya erkenden teşhisi koyup bir an önce tedavi etmektir.
Beklenmeyen bu kanamalar, akıntılar veya lekelenmeler menopoz evresindeki kadınlarda önem taşımaktadır. 40 yaşını doldurmuş ve menopoza girmiş kadında bu gibi belirtiler olduğu zaman rahim kanseri riskine karşı bir an önce önlem alınması gerekir. Zaman kaybetmeden bir jinekoloğa gidilmesi gerekmektedir. Çünkü kanserin derecesi arttıkça yayılma riski de bir o kadar artmaktadır.

Kadınlarda Menopoz Sonrası Kanamalar
Risk Faktörleri Nelerdir?

60 yaş ve üstünde olmak
Zararlı yağlardan beslenme
Meme ya da over kanseri olan veya atlatmış olan kişiler
Diyabet rahatsızlığı olan kişiler (şeker hastalığı)
Kısır olmak
Hiç doğum yapmamış olmak
Adet düzensizlikleri
Maddelerden birine sahip olan kadınlar rahim kanseri riski taşıyan kişiler listesinde yer almaktadırlar.
Eğer risk taşıyorsa kadın her yıl düzenli şekilde doktoruna kontrole gitmesi gerekmektedir. Aksi takdirde geç kalınmış olursa tedavi şansı bir o kadar azalmış olur.
Menopoz sonrası kanamaları 2 grupta incelemekteyiz:
Hafif nedenler
Ciddi nedenler

Hafif Nedenler Nelerdir?

Yoğun Stres: Yoğun stres yaşayan ve günlük hayatları sıkıntılı geçen kadınlarda menopoz sonrasında bir veya en fazla iki defa adet şeklinde kanama görülebilir.
İdrar Yolu Kanaması veya Rektal Kanama: Vücudun bu bölgesinde oluşan herhangi bir kanama vajinal kanama ile karıştırılabilir. Bu yüzden kanamanın asıl sebebinin uzmanlar tarafından araştırılması gerekmektedir.
Rahim Ağzı Polipleri: Rahim ağzında oluşan bu küçük yağ bezeleri de kanama yapabilir. İyi huylu olan bu ufak şişlikleri vücuttan alınması oldukça kolaydır.
Döl Yatağı Polipleri: Oluşan bu polipler yapı ve tür bakımından rahim ağzındakilere benzetilmektedir. Kurtulmak için basit ve zararsız bir operasyon gereklidir.
Vajinal Kuruluk: Menopoz sonrası vajinada beliren bu kuruluk kanamalara sebep olmaktadır. Bu kuruluk çeşitli kayganlaştırıcılar ile giderilmektedir.

Ciddi Nedenler Nelerdir?

Rahim Ağzı Kanseri
Döl Yatağı Kanseri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz