Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Kadınlarda Konsantrasyonu Bozan Şeyler

[ads1]Kariyer açısından düşündüğümüzde ilk aklımıza gelen konsantrasyondur. Bir işe ya da bir göreve aidiyet hisstme, o işe adapte olma elbetteki sektörden sektöre farklılık gösterse de özellikle kadınlar olarak konsantrasyon eksikliğinden kaynaklı başarısızlık durumlarına sıklıkla rastlamaktayız. Konsantrasyon sorunlarına neden olan o kadar çok etken var ki, kadınlar açısından baktığımızda bunlarla ilgili ciltler dolusu kitap yazsak yeridir. Fakat bu konuyla ilgili uzman görüşlerinden yararlanarak yapılan anket çalışmaları ve bilimsel çalışmalardan literatüre geçenler içerisinde sizler için bir araştırma yaptık ve hangi durumların konsantrasyon üzerinde etkili olduğunu bulmya çalıştık. Kadınlarda konsantrasyonu etkileyen unsurları liste halinde sizlere sunarak açıklamalarda bulunduk. Uzman psikiatrislerin yorumlarıyla birlikte güçlendirdiğimiz açıklamaları dikkate aldığınız taktirde konsantrasyon bozukluğunu büyük ölçüde yenebilirsiniz.

kadinlarda konsantrasyon bozuklugu

İş Yükünüzü Düzenleyin

Uzmanlara göre kadınların en sık karşılaştığı aşırı iş yükleri ilerleyen dönemlerde işlerin tümünü yetiştirememenize neden olabilmektedir. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa’ya göre kapasitenizin üzerinde yüklendiğiniz işler sizin bölünmenize ve hiçbir işe konsantre olamamanıza neden olmaktadır. İşleri hiyerarşi sırasına göre düzenleyin ve bir işi tam anlamıyla bitirmeden sakın diğer işle uğraşmayın.

Aralıklarla Verilen Molalar

İş yaşantınızda stresten ve konsantre sorunlarından şikayetçiyseniz iş üzerindeyken kısa süreler ile mola vermenizi tavsiye ederiz. Malesef ki bazı görevler eğlenceli bazılarıysa sıkıcı olabilmektedir. Sıkıcı işlerle karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken şey konsatrasyon kaybı yaşıyorsanız çok olmamak kaydıyla çay – kahve molaları verebilirsiniz.

Yorgunluğu En Aza İndirin

Psikolojik ya da fizyolojik nedenlerle aşırı yorgun olduğunuz zamanlarda doğal olarak konsatrasyon kaybı yaşarsınız. Bunu en aza indirmek için lütfen uyku sürelerinizi ayarlayın. Güne aktif bir şekilde başlamak o günün iyi geçmesi için önemlidir.

[ads2]Stresi Azaltın

Aşırı yorgunluk, dalgınlık, fazla iş yükü, birden fazla iş ile aynı anda ilgilenmek kadınlar açısından strese neden olan sebepler arasında yer alırken, uzmanlar aşırı stresin konsantrasyon bozukluğuna yol açtığında hem fikir. Stresten kurtulmak için yapmanız gerekenleri sizlere daha önceki yazılarımızda paylaşmış ve detaylı bilgi vermiştik. Stres ile birlikte ortaya çıkan gereksiz düşünceler aklınızdan çıkmayarak zihninizi meşgul eder. Böylelikle ileride başarıya ulaşmanız üç bir hal alacaktır. Stres ile ilgili uzmanlardan da görüş almanızı önerir, diğer sıkıntıları da tetiklediğini belirtmek isteriz.

Sosyal Medyaya Dikkat

Uzmanlar özellikle son yılda kullanıcıları kendisine bağımlı hale getiren sosyal medyanın iş esnasında konsantrasyonu etkileyen en önemli unsurlardan birisi olduğuna dikkatleri çekiyor. Mesajlarınızı günde bir kez düzenli olarak kontrol ettikten sonra sakıncalı yorumlardan kaçınarak sosyal medya üzerinde gerçekleşen tartışmalardan uzak durmanızı öneririz. Uzmanlar sosyal medya bağımlılığının son yıllarda insan psikolojisi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirtirken profesyonel işletmelerin özellikle iş esnasında sosyal medyayı yasakladığını da hatırlatmak isteriz.

İnternet Kullanımınızı Planlayın

İnternete aşırı bağlılık ilerleyen dönemlerde konsantrasyon bozukluklarına yol açabileceği için uzmanlar internet kullanımınızı planlamanızdan yana görüş bildirmekte. İnternet kullanımını belirli bir plan çerçevesinde sınırlamanızı rica eden uzmanlar, e-postalarınızı düzenli olarak kontrol ettikten sonra fuzuli internet kullanımına dikkat etmenizi belirtmekte.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz