Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Kadınlarda Konsantrasyon Bozukluğu

[ads1]Özellikle çalışan kadınların en büyük sıkıntılarından birisi olan konsantrasyon bozukluğu çağımızın en sinsi ilerleyen psikolojik temelli hastalıklarından birisi olarak tanımlanmakta. Günlük hayatta hiç umadığınız objeler bile sizin konsantrasyonunuzu olumsuz olarak etkileyebilir. Eğer sizde uzun süre bir işe odaklanamıyor, başladığınız bir işten çok çabuk sıkılıyor, kendinizi sosyal çevrenizden soyutlanmış hissediyorsanız bu makale tam da sizin için hazırlandı. İnternetten cep telefonlarına, sosyal medyadan hiperaktiviteye kadar hemen hemen herşey psikolojik durumunuzu olumsuz etkileyebilmekte. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa’nın yaptığı açıklamaya göre başarılı bir yaşam sürmek istiyorsak onun belirttiği unsurlara dikkat etmemiz gerekiyor. Konsantrasyonunuzu zinde ve güçlü tutmak için uymanız gereken kurallar:

konsantrasyon bozuklugu 2

Cep Telefonu Kullanımını Sınırlayın

Hemen hemen herkesin elinden düşmeyen cep telefonları son dönemlerde hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Uzmanlara göre kişiler evlerinde araba anahtarlarını, çantalarını, cüzdanlarını, kimliklerini, kredi kartlarını unutabiliyor fakat cep telefonlarını mutlaka yanlarına alıyorlar. Bu varsayımdan hareketle iş yerinde ve evde yanımızdan ayırmadığımız cep telefonları konsantre olamama sıkıntısı yaşayan herkesin ilk terketmesi gereken ya da kullanımını azaltması gereken araçlardan birisi olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle çalışırken cep telefonlarınızı mutlaka kapalı tutun, çalışma esnasında gelen SMS’leri işinizi bitirdikten sonra kontrol edin. Özellikle çevrenizdeki insanlara çalışma esnasında cep telefonlarınızı kapalı tuttuğunuzu mutlaka söyleyin.

[ads2]Sosyal Medya Kullanımını Sınırlayın

Son dönemlerde internette yalnızca sosyal medya araçlarını kullanmak suretiyle kendinizi bu araçlara bağımlı hale geldiğimiz gerçeğinden hareketle özellikle gününün büyük bir çoğunluğunu sosyal medya sitelerinde geçirenlerin gerçek hayattaki işlerine çok da başarılı adapte olamadıkları belirtilmekte. Konsantrasyonunuzu bozmamak için sosyal medyaya daha az vakit ayırıp, gelen mesajlarınızı daha sonra uygun vaktinizde kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekmektedir.

İşi Yalnızca İş Yerinizde Yapın

İş haricinde boş vakitlerinizi iş yaparak değerlendirmeyin. Özellikle iş yerinde yetiştiremediğiniz işleri evinize getirerek bitirme çabası içerisinde olmayın. Aynı anda birden fazla işle ilgilenmeyin. Bir işi bitirmeden, diğer bir işi yapmaya başlamayın. Dikkatinizi yalnızca bir işe odaklayın.

Mail ve İnternet Kullanımını Azaltın

Özellikle sürekli mail kontrolü yapanlarda bir alışkanlık ve bağımlılık yapan internet, belirli bir dönemden sonra sizin farklı konulara konsantre olmanızı engellemektedir. Eğer bir işi yaparken çalan görüntülü sesli çağrılara, e-posta sinyallerine anında bakıp yanıtlıyorsanız konsantre sıkıntısı çekebilirsiniz. Bu durumda dikkat gerektiren iş sürecinde internetten uzak olmanız sizin yararınıza olacaktır.

Stresten Uzak Durum

Stresliyken bir işe odaklanmanız zor olabilir. Bu nedenle stresli ortamlardan uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Stresliyken meditasyon gibi stresten uzaklaştıran yöntemleri kullanarak hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak hasarlara sebebiyet vermemiş olursunuz.

Yorgunluğu En Aza İndirin

Çok uzun süre bir işe odaklanmayın, belirli aralıklarla kendinize hoş vakit geçirebileceğiniz etkinlikler yaratın, işinizden kopmadan kendinize mola süreleri belirlemeniz o işe daha iyi konsantre olabilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca uyku düzeninize mutlaka dikkat edin. Uzun süre ya da kısa süre uyumak stres ve yorgunluğun en temel sebepleridir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz