Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Kadınlarda Kariyer Sorunları

[ads1]Cinsiyetler arasındaki eşitliğin o denli önem kazandığı günümüzde başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Amerika ve Kanada’da kadınların kariyer olanaklarından daha fazla yararlandığı yönünde bazı sonuçlara ulaşıldığını ortaya koydu. Yapılan araştırmalara göre kariyer hedefleyen kadınların yüzde 23’ü evli ve çocuk sahibi. Avrupa’nın 3 ülkesinde eş zamanlı olarak yürütülen anket çalışmasına göre kadınlar evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra kariyer hedeflerini ya ertelemekte ya da kariyer yapma planlarını tamamen iptal etmektedir. Ülkemizde özellikle 2000’li yıllardan sonra devlet desteğiyle girişimci kadınlara verilen desteklerin artması ve ekonomik gelişmişliğin daha da ileriye gitmesi, kadınların kariyer meselesine daha da sıcak bakmalarına yardımcı olmuştur.

En başta çalışan kadınlara yönelik doğum izni hakkı, kaldıkları kariyer noktasından devam edebilmelerini sağlamış ve özellikle özel sektörde istihdam edilen kadınların sıkıntısızca hem çocuk hem de kariyer sahibi olmaları kolaylaştırılmıştır. Devlet desteğini arkasında hisseden iş kadınları, yatırımların da çoğalmasıyla kendi kadrolarını genellikle kadınlardan oluşan bir kitleye aktarmış ve beraberinde milyonlarca kadının ekonomiye değer katmasına yardımcı olmuştur. Bayanlara kariyer tavsiyelerinde bulunan bir araştırma şirketinin raporuna göre kariyer hedefini yarıda bırakan ya da tamamiyle terkeden kadınların bu kararı vermelerindeki en önemli neden evlilik ve çocuk sahibi olmaları. Hala daha kadınlar tarafından en büyük sıkıntıyı oluşturan çocuk mu? kariyer mi? bocalaması hem meslek seçimini hem de mevcut kariyer yönlendirmesini farklı alanlara yönlendirmesini etkilemektedir.

Uzmanların en çok üzerinde durduğu konulardan birisi de kadın çalışanlara uygulanan mobbing. Psikolojik açıdan rahatsız etme, tedirgin etme, zorbalık yapma, hak ettiği görevi vermeme, görmezden gelme, yıldırma gibi işlevlere sahip olan mobbing uygulamaları başta erkek yöneticiler ve meslektaşlar tarafından kadınların kariyer hedeflerine ket vuran en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

[ads2]İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız
Mobbing nedir?
Türkiye’de mobbingle mücadele

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz