Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Tüm dünyada yaygın bir rahatsızlık olan idrar kaçırma sorunu ülkemizde de çok yaygın. Genellikle kadınlarda görülüyor. Uzman doktorlara göre günlük yaşamı olumsuz etkileyen bu rahatsızlığın en etkili tedavisi manyetik pelvik taban stimulasyonu… Tıp dilinde inkontinans olarak geçen idrar kaçırmanın birçok sebebi olabilir. En sık görülen nedenleri arasında mesane enfeksiyonları (sistit), çok sayıda doğum yapma, zor doğum, menopoz sonrası rahim sarkmaları, rahim ve diğer genital organlardan geçirilen ameliyatlar ve mesane taşları var. Sinirsel rahatsızlıklar, Alzheimer, felç ve demans da bu hastalığın nedenleri arasında. Şeker hastalığı, obezite, kas gevşetici ilaçlar, idrar söktürücüler, tansiyon ilaçları ile sinir sistemine etkili ilaçlar da idrar kaçırma sebebi…

İdrar kaçırmanın etkili bir biçimde tedavi edilmesi için öncelikle altta yatan sebep tespit ve teşhis edilmelidir. Hasta şikayetlerini anlattığında bile rahatsızlık tanılanabilir. İdrar yolları ultrason incelemesi ve idrar testi ilk etapta yapılmaktadır. İdrar kaçırmadaki bozukluğu tam olarak tespit eden en önemli test ise ürodinamidir. Sebebi ortaya çıktıktan sonra tedaviye başlanabilir. İdrar kaçırma tedavisinde uygulanan yöntemler: Manyetik kas stimulasyonu, egzersiz, ameliyat tedavisi, çeşitli ilaçlar ve manyetik pelvik taban stimulasyonudur. Gelelim kadınların korkulu rüyası idrar kaçırma tedavisinde en yeni ve en etkili tedavi yöntemi olan manyetik pelvik taban stimulasyonuna…

Pelvik taban kaslarını hedef alan bu uygulamaya ek olarak pelvik taban egzersizleri de evde yapılması önerilir. Kegel egzersizleri diye aratırsanız bu hareketleri evde yapabilir ve etkilerini az da olsa hafifletebilirsiniz. Bu uygulamada pelvik taban kaslarına özel bir cihaz ile manyetik akım gönderilir. İçinde manyetik koil bulunan özel bir koltuğu oturtulan hastaya işlem uygulanır. Hasta işlem sırasında kıyafetleri ile kalabilir. Hasta akım uygulanması sırasında pelvik kaslarının kasıldığını hisseder. Uygulama kolay ve ağrısız gerçekleşir. Seans olarak haftada 2 ile 3 kez 20’şer dakikalık terapilerle uygulanır. Ortalama 15 seans sonrasında tedavi tamamlanır. Bu da yaklaşık 8-10 aya tekabül eder. İdrar tutmayı sağlayan kaslar tedavi ile güçlendirilir.

Yukarıda saydığımız durumlara sahip hastalarda mesela zor doğum yapan kadınlarda uygulanması daha doğrudur. Uygulamanın herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu tedavinin dışında pelvik taban kas çalışmaları, Kegel egzersizleri de mutlaka yapılmalıdır. İlaç tedavisi ile de idrar kaçırma sorunu kısmen tedavi edilebilir. Kesin çözüm değildir. Bu yöntemle birlikte egzersiz ve ilaç tedavisi birlikte kullanılabilir. Şikayetleri azalmayan hastalarda son çare ameliyat olmaktır. Uygun vakalarda cerrahi operasyonlar da oldukça etkili olmaktadır.

Tedavinin olmazsa olmazı ise egzersiz yapmaktır. Fizyoterapist kontrolünde fizik tedaviye gidilebilir ve egzersiz programı hazırlanabilir. Yaptırılan özel egzersizler ile idrar tutmaya yardımcı kasların gücü artırılır. Kadın hastalar bu güçlendirici egzersizleri evinde de kendi uygulamaya devam eder. Egzersiz tedavisinin tek olumsuz yanı hastada belli bir bilinç düzeyi gerektirmesidir. Örneğin Alzheimer’li ve felçli hastalarda tedavinin ve egzersizin uygulanması zordur. İlaç ve manyetik stimülasyon tedavisi ile kombine olarak kullanılabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz