Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Aşırı Terleme (Hiperdroz) Nasıl Önlenir?

Tıp literatüründe hiperdroz olarak isimlendirilen aşırı terleme olayı normal bir fizyolojik işlev gibi görülse de uzmanlara göre aslında başlı başına bir hastalık olabildiği gibi aynı zamanda diğer hastalıklarında belirtisi olarak görülmekte.

[ads1] Yapılan araştırmalara göre hiperdrozun iki farklı aşaması olduğu belirtiliyor.
Bunlardan birincisi lokalize olan formudur. Lokalize olan hiperdroz hastalığı genellikle genetik olarak ortaya çıkmaktadır. Sıklıkla koltuk altı, kasık, el ve ayaklarda görülmektedir.

Diğer hiperdroz türünde ise, aşırı terleme durumu, vücudun geneline dağılmış durumdadır. Sırt ve karın bölgesi, bacaklar vb. vücudun birçok bölgesinde terleme meydana gelebilmektedir. Bu tür hiperdroz vakalarının birçoğunda, hipertiroidi – guatr vb. hastalıkların etken olduğu, ortaya çıkan sonuçlardır.

terlemek

Hiperdroz durunda, vücut aşırı ter üretimi yapmaktadır. Hiperdrozu olan kişilerde, el ve ayaklar ile koltuk altları, sürekli olarak ıslak olmaktadır. Bu durum, kişilerin sosyal ilişkilerini de etkilemektedir. Bu sorunu yaşayan birçok kişi, diğer insanlarla karşı karşıya gelmekten ve tokalaşmaktan kaçınmakta, ayrıca, yazı yazmak vb. faaliyetlerde, sürekli peçete kullanmak gereğini hissetmektedir. Bu açıdan, hiperdroz, günlük
[ads2] yaşamı sınırlayan bir durum haline gelebilmektedir.

Hiperdroz, doğrudan ter kokusuna sebep olmaz. Ancak, aşırı terlemenin sonucunda, bakterilerin üremesiyle, ter kokuları ortaya çıkabilmektedir. Hiperdroz sorunu yaşayan kişilerin, terletmeyecek özellikte ve pamuklu giysileri tercih etmeleri ve mümkün olduğu ölçüde, kıyafetlerini değiştirmeleri; hem terleme, hem de ter kokusunu önlemek açısından faydalı olacaktır. Bunun yanında, terlemeye yol açan stres ve gerginlikten de uzak durulması gerekmektedir.

Hiperdroz sorununun tıbbi olarak tedavisinde, özel geliştirilen deodorant ve spreylerin kullanımıyla kısa süreli sonuçlar elde edilebilmektedir. Ek olarak, iontoforez adı verilen dermatolojik bir uygulama kullanılmaktadır. Bu tedaviler, genel olarak, geçici çözüm sağlamakta ve zahmetli olmaktadır.

Hiperdroz sorunu için, günümüzde tercih edilen en etkili yöntem, botulinum botoks uygulamasıdır. Bu uygulama ile terleme sorunu, 6 ay ile 1 yıl süreli olarak, kontrol altına alınmaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz