Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Kadınlarda Akıntı ve Tedavisi

Kadınlarda  görülen vajinal akıntının sarımtırak rengi, kokusu ve diğer şikayetlerle birleşince ciddi hastalıkların başlangıcı olabilir.

[ads2]
Akıntı Neden Olur?

Vajina  ve rahim duvarından sıvı salgılanır. Bu  salgılanan sıvılar sayesinde vajinanın nemli kalması sağlanır. Kısacası vajinanın ıslak ve nemli olmasının temel nedeni budur. Vajinanın bu şekilde nemli olması sağlıklı olduğunun göstergesidir.Vajinanın hijyenini sağlayan bu akıntı günlük 1 pedi geçmemesi gerekir.
Peki bu akıntının normal mi yoksa hastalıktan dolayı mı olduğunu ayırt etmek için ne  gerekir?

Hangi Akıntı Normal Hangisi Hastalık Belirtisidir?

Sağlıklı kişilerdeki akıntı, çiğ yumurta akı renginde olur  ve kokusuzdur. Ama adet zamanlarında bazı kadınlarda akıntının kokulu olması normaldir.

Akıntı Tamamen Önlenebilir mi?

Hayır fizyolojik olan bu akıntıyı önleyebilecek her hangi bir tıbbi yöntem bulunmamaktadır.
Kesinlikle yapılmaması gereken önemli bir nokta. Akıntı oluyor veya kokuyor diye sabunla rahim içini temizlemeye çalışmayın. Bu şekilde temizlemeye çalışmak rahmin içindeki laktobasil adlı yararlı bakterileri de yok etmiş olursunuz.

Akıntının Rengine ve Kokusuna Bakarak Ne Anlaşılabilir?

Kadınların vajinasında 3 farklı enfeksiyon oluşabilir.
1. Mantar Enfeksiyonu: Süt kesiği akıntı olur ve kaşıntı hissedilir.
2. Bakteri Enfeksiyonu: Bu akıntı yeşil ya da kahverengi renkte olur ve kötü kokar.
3. Gardnerella Enfeksiyonu: Akıntının kokusu kötüdür, idrar yaparken yanma hissi ve kasıklarda ağrı en sık görülen belirtilerdir.

Bakire Kadınlarda En Sık Görülen Enfeksiyon Hangisidir?

Cinsel yaşamı olmayan kadınlarda da bu problem vardır. En çok mantar enfeksiyonu görülen bakireler de doktordan çekinmemeli ve muayenesini yaptırmalıdır.

Hamilelik Döneminde Hangi Tür Akıntı Görülüyor?

En sık görülen akıntı, fizyolojik yani doğal olan şeffaf ve kokusuz olan akıntıdır. İkincisi  mantar enfeksiyonudur ve hamileyken en çok bundan şikayetçi olunur. Üçüncüsü ise amniyo sıvısının gelmesidir. Bu ciddi bir problemdir mantar enfeksiyonu ile karıştırılabilir.
Cinsel yolla geçen bu enfeksiyon erkek dikkatli olduğu sürece oluşmaz. Bu enfeksiyonun olması erken doğuma da sebebiyet verebilir ayrıca bebeğe geçmesi de mümkündür. Bu konuda hamileliğin 20. haftasından sonra kontrol ettirilmelidir.

Hangi Hastalıklar Akıntıya Neden Olur?

Mantar enfeksiyonunun oluşmasının sebebi o bölgedeki koruyucu bakterilerin azalmasıdır. Hamilelik, doğum kontrol hapları, antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı gibi faktörler nedeniyle mantar enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar ise temizlik bozukluğundan ve erkeğin  çok eşli cinsel yaşamı olmasından kaynaklanmaktadır.

Akıntı İçin Hangi durumlarda doktora başvurmak Gerekir?

Fizyolojik olan yani şeffaf ve kokusuz olan akıntı için doktora gitmeye gerek yoktur.
Ama  kötü kokulu, kaşıntıya sebep olan, kahverengi- sarı renkte akıntılar olursa doktora başvurmak gerekir.
Bu konuda muhakkak utanmadan sadece sağlığınızı düşünerek bir doktora gidin. Aksi takdirde daha kötü sonuçlar doğurabilir.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz