Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2018

Kadınlar Neden Topuklu Ayakkabı Tercih Eder?

[ads1]Kadınların vazgeçilmez modelleri arasında yer alan topuklu ayakkabılar hem boyunuzu uzun göstermede hem de daha alımlı bir yürüyüş keyfi vermede en önemli aksesuarlardan birisidir. Ortopedi uzmanları her ne kadar tasvip etmese de kadınlar için topuklu ayakkabı denildiğinde “akan sular durur”. Özellikle iş kadınlarınca tercih edilen topuklu ayakkabılar, psikolojik ve sosyolojik açıdan da toplum nezlinde farklı bir yere sahip. Uzmanlara göre bayanların neden topuklu ayakkabı tercih ettiği konusunda ilginç yorumlar yapılmakta olup bu sorunun yanıtını daha derinlemesine irdeleyebilmek için siyasal ve sosyal ideolojiler alanında dünyada ün yapan bilim adamı Louis Althusser’in tanımından yola çıkmayı uygun gördük. Althusser’e göre birey fikriyatının oturması oldukça tehlikeli bir inşa sürecinin ardından olur. Ona göre fikirlerin tehlikeli olmasının en büyük sebebi o fikrin çekici gelmesinden kaynaklanmaktadır.

topuklu ayakkabi 1

[ads2]Bu tanım kapsamında bu çekiciliğe “çağırma”, “seslenme” diyebileceğimiz gibi bu çağırma bileşenleri bazen farkedilir biçimde bazen de farkettirmeden bilincimizde yer etmeye başlıyor. Psikolojik anlamda çağırma, seslenme olarak tanımlanan bu süreç tüketici davranışlarına göre hem cins ya da karşı cinse karşı üstünlük ifade etmek için tercih edilen bir olgudur. Bireyler doğumundan ölümüne kadar büyük bir tüketim zincirinin parçası konumundadır; bu nedenle potansiyel tüketici olan “kadın“, tüketim ihtiyacını karşılamak amacıyla kendisine ithaf olunan dişilik özelliğini kullanmak istemektedir. Bazı psikologlara göre kadınlar, karşı cinsleri için değil, hem cinsleri ile aralarında sosyal statüyü belirlemek için farklılık yaratmayı tercih edebilmektedir. Bu varsayımdan hareketle çoğu kadının satın aldığı ürünlerde marka bağımlısı olmalarını ya da genellikle pahalı ürünleri tercih etmelerini hem cinslerinden daha üstün görünmek için yaptıklarını söyleyebilmemiz mümkün olabilmektedir.

topuklu ayakkabi tercih edenler

 

İşlevsel olarak ilk topuklu ayakkabıların milattan önceki dönemlerde kullanıldığını söyleyen araştırmacılar ilk topuklu ayakkabının ne zaman kullanıldığı konusunda kesin bir tarih belirtememektedir. O dönemlerde topuklu ayakkabı tercih edenlerin güzellik ve zerafet kaygılarının olmadığı kesin bir yargıyken literatüre geçen ilk topuklu ayakkabı kullanımı Moğol atlılarının (erkek, kadın) at üzengisini daha rahat kavrayabilmeleri için kullanılmış. Avrupa’da ise Orta Çağ döneminde kullanılmaya başlanan topuklu ayakkabıların yerdeki pisliklerden korunmak üzere dizayn edildiği belirtilmekte olup güzellik bağlamında ilk topuklu ayakkabının 1533 yılında İtalya’nın Floransa kentinde zengin bir ailenin kızı olan Cetherine De Medicis tarafından kullanılmış. O dönemde boy kaygısı nedeniyle ilk defa kullanılan topuklu ayakkabının daha sonra moda tasarımcılarına ilham verdiğini söyleyebiliriz. Hatta ünlü ressam Leonardo Da Vinci bile topuklu ayakkabı tasarımları yapmıştır. 16. Yüzyıldan sonra Avrupa’da moda haline gelen topuklu ayakkabılar 1800’lü yılların başında ülkemizde de tercih edilmeye başlanmıştır. Hatta 1800’lü yıllarda saray kadınları tarafından özellikle tercih edildiği bile tarih araştırmalarında yerini almaktadır.

Tarihçesinin ardından topuklu ayakkabı merakının asıl nedeninin uzun ve güzel görünmek olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kadın, topuklu ayakkabı giydiğinde kendisini daha uzun ve daha seksi hissetmektedir. Uzmanlara göre topuklu ayakkabı giyen kadınlar daha güzel ve daha dik kalça hatlarına sahip olmaktadır. Boyu da bir nebze uzayan kadının topuklu ayakkabılar sayesinde daha dik ve daha seksi bir yürüyüşe sahip olduğunun altını çizen uzmanlar, topuklu ayakkabı tercihinin nedenlerini gayet kısa bir şekilde özetlemiştir. Günümüzde daha çekici görünmek isteyen her kadının vazgeçilmez tercihleri arasında ilk sıralarda yer alan topuklu ayakkabılar sanırız uzun bir dönem daha tahtını hiçbir aksesuara kaptırmayacak.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz