Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Kasım 2018

Kadınlar Neden Boşalamıyorlar?

Kadınlarda en sık görülen cinsel problemin or. gazm olamama olduğunu belirten Çift ve cinsel ilişki Terapisi Uzmanı Psikolog Ayşe Kayhan, bu probleminin nedenlerini anlattı.

Yapılan araştırmalara göre kadınlarda en sık görülen cinsel sorunların başında  geliyor. Psikolojik ve bedensel sağlığın yanında, eşler arasında da problem yaratabilen konu olabiliyor. Oysa kadınlar eşleri ile konuşup, bedenlerini önemserlerse cinsel yaşam kalitelerini arttırabilirler.

[ads1]
Aşk ve cinsellik duygusal, düşünsel ve davranışsal boyutta iki kişi arasındaki etkileşim alanıdır. Yakınlık kurma, bireyin kendisini karşındakine duygusal, düşünsel ve bedensel olarak açmasıdır. Kadın ve erkek olma hallerinin onayıdır. Dokunmak ve cinselliği yaşamak değerli olma duygusunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Birlikteliklerin toplumsal anlamda cinsiyet rollerini de içeren statüyü, sosyal gelişimi, nesiller var etmeyi, ekonomik gücü oluşturmayı, duygusal ve cinsel tatmini de içeren güç birliği vardır. Cinsel yaşamda görülen sorunlar, bu güç birliğini zayıflatan unsurlardan biridir. Cinsel yaşam sağlığına baktığımızda, bedensel sağlık ve psikolojik sağlık göz önünde bulundurulmalıdır.

cinsel-yasam 2

Bedensel sağlık

Anatomik gelişim
Bedensel yeterlilik
Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar
Cinsel organların işlevselliği
Psikolojik sağlık

Zihinsel gelişim
Cinsel kimlik tanımı
Ait olunan kültürel yapı
Kendi bedenini tanıma süreci
Bilgi düzeyi
Öznel cinsel yaşam tarihi (taciz, baskı vb.)
Öznel cinsel deneyim tarihi (mastürbasyon, flört vb.)
Kendini ifade edebilirlik
Kadının cinsel kimliğini geliştirmede, ifadede, sağlık hizmetine ve bilgiye ulaşmadaki eşitsizlik, yetişkin olarak aktif cinsel yaşamını da etkilemektedir. Kadın bedenini tanımamakta hatta ergenliğinde, bedenine ilişkin meraklarının önü kesilmiş, cinsel bilgi ve ilgilerini kendileri adına ertelemişlerdir. İlgi ve bilginin eksikliği ile başlayan aktif yaşam, vajinismus dahil tüm sorunları beraberinde getirmektedir. Or. gazm olamama da bu sonuçlardan biridir.

Olumlu ve merakla başlayan aktif cinsel yaşamda, ne oluyor da or. gazm sorunu başlıyor;

Çiftler arasında ilişkinin içeriğindeki uyumun bozulması
Karşılıklı cinsel ilginin kaybolması
Kadının sevişmeye dair taleplerini söyleyememesi
Erkeğin bencil sevişmesi, yalnızca boşalma odaklı cinsel ilişkiye girmesi
Erkeğin bu konuda konuşmaya açık olmaması
Kadının konuşmaya nereden başlayacağını bilememesi
Beden tanımanın her iki cins açısından da yetersiz olması

kadin-cinsel yasam

Kadın kendini taklit yapmak zorunda hissedebilir

Bu şartlar altında kadının devam eden ilişkisinde sorun çıkmasın diye konuşmaması ya da boşalmayı hiç tanımadığından talepkar olmaması sorunları beraberinde getirir. Talep edip bu konuda konuşmaya başladığında ilişkiyi kaybetmekten, yeni şeyler öğrenmekten korku duyma halleri dolayısıyla öğrenilmiş davranışlarla or. gazm taklidi yapma yolunu seçerler.

Kadın için uyaran, istenildiği hissi ile başlar bu hissi yaratmak göz, söz ve önemsenme davranışını görmekle başlar. İstediği erkek tarafından dokunulmak, okşanmak, bedenin yeniden keşfedilircesine okşanması ve öpülmesi, zaman ayrılması, vajinaya değil onunla sevişilmesine önem verilmesi, klitoral uyarının önemsenmesi kadının or. gazm olmasını sağlayan etkenlerdir.

[ads2]
Cinsel ilişki 2 kişinin yaptığı bir danstır

Erkek için çıplak kadın bedeni, cinsel uyaran teşkil etmektedir. Ama bir kadın için tanımadığı erkeğin çıplak bedeni hiçbir uyaran teşkil etmeyecektir. Bu kadar net bir ayrımla  cinselliğe yaklaşım farkını da getirmektedir. Ama cinsel ilişki iki kişinin yaptığı bir danstır. Bu dansta adımlar iki kişinin isteği ve talebi ile uyumlanır, ritim de birlikte belirlenirse keyif mümkün olur. Tek taraflı boşalma endeksli ilişkide teknik boşalmadan öteye geçmez ve keyiften söz edilemez.

Cinsellik devrimci, yeniden ve yeniden yapılandırılabilir bir alandır. Kadınlar bedenlerini önemsemeliler, öğrenmeyi bedenlerini keşfetmeyi ertelememeli, mastürbasyonun bu keşifteki yerini unutmamalılar. Eşleri ile konuşmaktan çekinmemeli ve cinsel yaşam kalitesini artırmak için birlikte yeniliklere açık olmalıdırlar.
mahmure. com

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz