Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Kasım 2018

Kadına Şiddete Ağır Cezalar Yolda

[ads1]TBMM tarafından görüşmeleri süren ve medyaya “yeni yargı paketi” olarak yansıyan yasa tasarısının kadın ve çocuklara karşı işlenecek suçları kapsayan bölümü meclis komisyonunda kabul edildi. 2015 yılından itibaren yürürlüğe girmesi beklenen yeni yargı paketi, kadın ve çocuğa şiddet konularıyla ilgili ağırlaştırılmış cezaları da beraberinde getiriyor. Meclis Adalet Komisyonu’nda uzun süredir büyük tartışmalara neden olan “yeni yargı paketi”, özellikle kadın haklarının yeniden düzenlenmesi hususunda atılan en önemli adımlardan birisi olarak görülmekte. Hukukçular atılan bu adımı “geç kalmış” olarak nitelendirse de, kanun maddelerinin çoğunda yapılan köklü değişiklikler Türk Yargı Sistemi’nin gelişme kaydettiğinin de bir göstergesi durumunda.

kadina siddet

[ads2]Toplam 99 maddeden oluşan “yeni yargı paketi” tüm haliyle meclis adalet komisyonundan geçti. Bakanlar kurulu ve genel kurulda görüşmeye sunulacak olan yargı paketinin, son haftalarda gündemden düşmeyen çocuk kaçırma ve cinsel istismar suçlarına karşı da ağır cezaları beraberinde getirdiği belirtilmekte. Yasanın ilgili maddeleri henüz resmi gazetede yayınlanmadığı için sizlerle paylaşamasak da Kadın, çocuk ve kadın haklarıyla ilgili yapılmış en kapsamlı kanun maddelerinin bu yasa tasarı içerisinde yerini aldığı belirtilmekte. Bu bağlamda çocuk cinayetleri, cinsel istismar, uyuşturucu kullanımı, çocuğa ve kadına karşı işlenen cinsel suçlar, ensest ilişki, homoseksüel ilişki gibi bazı ana temalarda düzenleme yapıldı.

kadin haklari

Çocuğa karşı işlenen cinsel saldırılara karşı 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngörülmekte. Cinsel saldırıya uğrayan çocuk ya da kadınlara devlet desteğiyle estetik cerrahi operasyonlar uygulanabilecek. Tasarıyla birlikte yargıtay kanunu da baştan aşağıya değişecek. Hasta ya da hücre cezasına uygun olmayanlara karşı elektronik kelepçe uygulaması getirilmesi bekleniyor.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz