Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Kadın ve Erkek Arasındaki Farklar

Erkeklerde testosteron hormonu daha çok salgılandığından ergenlik sivilcesi erkeklerde daha çok görülen bir sorundur. Yine aynı şekilde erkeklerin vücut kokusu kadınlarınkinden çok daha yoğundur. Erkekler, kadınlara göre daha saldırgan olup, fiziksel güç kullanmaya daha meyillidir. Hormonları bu farklılıkların ana sebebidir. Kadınlar daha çok kelimelerle savaşır. Atletizm, spor ve güç dayanıklılığında erkekler daha hızlıdır ancak kadınlar daha uzun süre dayanabilir. Erkeklerin vücudunda kadınlara göre daha fazla kan bulunur.

Erkeğim kanı daha koyu kıvamlıdır ve erkeklerin tansiyonu kadınlarınkinden daha yüksektir. Normal değer erkeklerde 140/88 kadınlarda 130/80’dir. Kadınlar yüzme konusunda daha iyidir çünkü derilerinin altında yağ tabakası bulunur. Erkeklerin vücut ısısı kadınlara göre daha yüksektir. Yaş ilerledikçe de kadın erkek arasındaki farklar belirgin bir şekilde göze çarpmaya başlar. Örneğin kadınlar menopoz döneminde ateş basması, sinirlilik, halsizlik vs yaşarken, erkeklerin andropoz döneminde bedensel belirtiler görülmez.

Erkek vücudunda %60-70, kadın vücudunda %50-60 su bulunur. Erkeklerde cinsel organlar dışarıdadır ve kolay yaralanabilir, kadınlarda cinsel organlar vücudun içine gömülüdür. İskelet olarak erkek anatomisi daha keskin hatlıdır. Omuzları daha geniştir, kalçası daha dar yapıdadır. Kadınların ses telleri daha kısadır bu nedenle sesleri daha tizdir. Kadınlarda duyma ve koklama duyuları erkeklere oranla daha güçlüdür. Erkekler ise ayrıntıları seçmede ve görmede daha iyidir. Erkek daha çok enerji harcar ve daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar.

Erkeklerde kadınlarınkinin yarısı kadar yağ dokusu vardır. Yağ, erkeklerin karın bölgesinde kadınları en çok kalça bölgesinde toplanır. Hayatı boyunca bir erkek kadına göre 40 gün daha az hastalanır. Erkek kromozomları XY, kadın kromozomları XX’dir. Kadınların saçları daha sıkı ve dirençlidir. Erkeklerde saç daha erken ve kolay dökülür. Kadın derisi daha ince, narin ve kurudur. Bu nedenle erkekler daha fazla terler. Erkekler kadınlara göre %30 oranda daha çok mastürbasyon yapar.

Erkeklerin akciğerleri, kadınlarınkinden %50 daha geniş hacme sahiptir. Erkeklerin metabolizması daha hızlıdır bu nedenle kadınlardan daha çok yemek isterler. Kadınlar daha fazla bakteri ve virüs hastalıklarına yakalanırlar. Kadınlar erkeklerden 5 kat daha fazla ağlar. Döllenme durumunda kadınlar menopoza kadar, erkekler daha ileri yaşlara kadar dayanıklıdır. Safra kesesi taşı kadınlarda daha sık görülür. Erkeklerin kalbi daha büyüktür ve daha yavaş çarpar. Ergenlik çağında kızlar erkeklerden daha çabuk ve önce gelişmeye başlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz