Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2018

Kabızlık İlaçlarındaki Tehlike!

Bazılarımız mevsimsel, heyecandan, stresten seyehat yüzünden ya da çok fazla katı gıdalarla beslendiğinden kabız olabilir. Bunun için ya eczaneden ilaç alırız ya da bağırsaklarımızı boşaltacak bazı bitkisel ilaçlara, otlara, çaylara yöneliriz. Peki bu yöntemler kabızlık için doğru bir çözüm müdür?

Aslına bakarsanız gerçekten de istediğiniz sonuca ulaşmanıza yardımcı oluyorlar. Ancak gerçekten de bütünüyle mutlu eden bir sonuç değil aslına bakılınca.

Peki neden bitkisel ilaçlar kabızlık için iyi değil?

Tedavi veya destek amacıyla kullanılmakta olan yüzlerce bitkisel ürün mevcuttur. Bunlar içerisinde en çok bilinenler ise ; sinameki, bitkisel çaylar, papatya türleri, yosun hapları, kondriotin sülfat, ekinezya, efedra, garlik, ginkgo biloba, ginseng, kava, glukozamin, melatonin ve fitoöstrojenlerdir.

Halk arasında en çok önerilen çay ya da ot sinamekidir.
Sinameki vücuttaki suyun atılmasını hızlandırır. Kullanılan diüretik çaylar (zayıflama ya da form çayları) bağırsaklarda bulunan “mikrovillus” adı verilen tüycüklerin kısalmasına ve düzleşmesine neden olur bu da sürekli olarak kabızlığa yol açmaktadır.
Sinameki kullanıldığı durumlarda besin öğelerinin emilimlerinde sıkıntılar yaşanabilir. Mesela potasyum emilimi azalınca kalp kaslarına olumsuz yönde etki eder. Sonuç, kalp hastalığına kadar gidebilir.kabizlik-erkek

Bu yüzden sürekli olarak ne bitkisel ürün kullanın  ne de başka ilaç. Çünkü bunları sürekli olarak kullanmak bağırsakların çalışma düzenini bozar, yenilen besinlerin tam sindirilmeden vücuttan atılmasına neden olur.

Kabızlık İçin Doğal Yöntemler Nasıl Olmalıdır?

Kabızlığın en büyük düşmanı lifli gıdalardır. Lif bakımından az olan  gıdalar bağırsakları yormakta ve dışkılama sorunu olmaktadır. Bu yüzden kayısı, şeftali, tam tahıllı gıdalar, lahana, kabak gibi sebzeler kabızlığın çözülmesinde size yardımcı olacaktır. Özellikle bal kabağı tatlısını şekersi bir şekilde bol su ile tüketirseniz ertesi gün mutlaka tuvalate çıkarsınız. Bir deneyin…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz