Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Kasım 2018

İş Hayatınızı Gözden Geçirme Vakti!

Çalıştığımız ortamlarda gün içerisinde o kadar çok işle karşı karşıya geliyoruz ki bazen bunun hesabını biz bile unutabiliyoruz. Birçok işin içinden başarıyla sıyrılabiliyor, hakkını veriyor bazılarını da çalışma arkadaşlarımızın yardımı ile bitirebiliyoruz. Ancak bu işleri yaparken en önemli noktalardan birisi de sorgulamaktır. Bu kavramı çok geniş bir şekilde düşünebilirsiniz. Yaptığınız işin içeriğinden, bu işi neden yapıyoruma kadar çok geniş bir ucu olan sorgulama, iş hayatının olmazsa olmaz parçalarından birisi konumuna gelmelidir. Çünkü ancak bu sayede neyi, niçin yaptığımızın farkına varabilir ve yaptığımız bu işlerde daha faydalı olabiliriz.

Sorgulamak gelişimin, iyi yönde olmanın, işin içeriğine tam olarak vakıf olmanın ilk ve en önemli bir adımıdır. Tabi burada bahsettiğimiz sorgulama tamamen olumlu anlamdaki sorgulamadır. Olumlu anlamda yaptığımız sorgulamalardan hem kendimiz hem de yapılan iş adına olumlu sonuçlar alarak her zaman bir adım daha ötesine gitme imkânını kendi kendimiz için oluşturmalı ve bu konuda elimizden gelen gayreti sonuna kadar sergilemeliyiz.

Çalışma hayatının olmazsa olmazlarındandır toplantılar. En önemli kararların alındığı, herkesin değişik konulardaki görüşlerini bildirdiği kısacası herkesin eteğindeki taşları döktüğü gizlisi saklısı olmayan, en mahrem iş konularının bile herkesin gözünün önünde konuşulduğu özel ortamlardır toplantı ortamları. Tabi bu kadar özellikli bir ortamın da kendine özgü kuralları ve işleyişleri vardır. O toplantıya katılanlar bu işleyişe saygı göstermekle beraber kurallara uyma zorunlulukları da bulunmaktadır. Burada belki de en önemli noktalardan biri olan şey toplantıda konuşulması gereken her şeyin konuşulması ve hiçbir şeyin gizli saklı kalmamasıdır. Aksi takdirde bu tür konular sonradan huzursuzluk çıkarabilir ve bazı problemlere de neden olabilir.

Toplantılarda uyulması gereken kurallar kadar yapılanlar da çok önemlidir. Mesela toplantının verimli geçebilmesi için kararların kayıt altına alınması ve kayıt altına alınan kararların uygulanmasının ok ama çok büyük bir önemi vardır. Ayrıca toplantılarda kullanılan ifadeler de kesin ve net olmalıdır. Aksi takdirde muğlâk ifadeler sonradan uygulanmaya konulmayacağından çeşitli sorunlara neden olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz