Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

İnce Belli Olmanın Sırları

[ads2]Kadınların önem verdiği en önemli konulardan birisi olan kilo kontrolü fizyolojik etkilerin yanı sıra dış faktörlerin de etkisiyle şekillenmektedir. Hemen hemen her kadın ince belli, zayıf, buna rağmen dengeli beslenmek ister. Bunun başarılabilmesi içinse bir takım unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda kadınların incecik bir bele sahip olabilmeleri için yapması gerekenleri araştırdık. Aşağıda belirttiğimiz 10 uygulamaya harfi harfine uyduğunuz taktirde incecik bir bele sahip olabilirsiniz.

1) Beslenme Saatlerine Dikkat

Diyet yapan kadınların aç kalmamalarını, günün belirli saatlerinde ana öğün, diğer saatlerde de küçük aperatiflerle beslenme alışkanlığı oluşturmalarını hemen hemen tüm yazılarımızda belirttik. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte artan meyve ve sebze tüketimi, su kaybınızı bir nevi telafi etse de; meyve tüketiminde aşırıya kaçmak da yağlanmayı tetiklemektedir. Bu nedenle uzmanlar günde 3 ana öğünün haricinde 2 kez ara öğün belirlemenizi önerirken, bu ara öğünlerden birisinin saat 15:00 ile 16:00 arasında olması gerektiğinin altını çizmekte. 15:00 – 16:00 arasında mutlaka küçük bir atıştırmalık hazırlayıp saat 19:00 – 20:00 arasındaki ana öğüne kadar midenizi hazırlamanız gerektiğini söylemekte. Ana ve ara öğünlerin aralarının eşit uzaklıkta olması, kahvaltının başlangıç, akşam yemeğinin ise beslenme düzeninde sonlandırıcı konumunda olması diyet yapanlar için dikkat edilmesi gereken en önemli kural.

2) Protein Tüketimi

Özellikle protein bakımından zengin atıştırmalıkları ara öğünlerde tercih etmeniz ana öğünlerdeki yemek tüketiminizi de etkileyecektir. Proteinin iştah kapatıcı etkisi kan şekerinizi dengede tutarak aşırı acıkmanızı engelleyecek ve dolayısıyla ana öğünde daha az porsiyonları tercih etmenizi sağlayacaktır. Beslenme uzmanları saat 15:00 – 16:00 arasında yarım avuç badem içi, ceviz içi yada 1 elma ile anlık protein ihtiyacınızı karşılamanızı ve dolayısıyla akşam yemeğine kadar kan şekerinizin düşmemesini sağlayabileceğinizi belirtmekte.

3) Pilates Topu

Son zamanlarda adını sıkça duyduğunuz pilates egzersizleri diyet programınız boyunca en etkili egzersiz yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkmakta. Sahip olacağınız bir adet pilates topu ya da benzeri bir alet sayesinde hem yorulmadan hem de en etkili egzersizleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Web sitemizde pilates topu ile yapılabilecek egzersiz çeşitlerine göz atabilir ya da aşağıdaki fotoğrafta görebildiğiniz pozisyonda mekik çekerek karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. 90 derece bükülü vaziyette ayaklarınızı pilates topuna dayamak suretiyle çekilen mekik, klasik mekik çalışmasından daha az yorucu, buna rağmen daha fazla kalori yakmanıza da yardımcıdır.

pilates mekik hareketi

[ads1]4) Şekeri Tamamen Unutun

Beslenme uzmanlarına göre şeker, vücudumuzun karın bölgesindeki yağlanmanın en birinci sebebi. Bu nedenle şeker tüketimini hayatınızdan tamamen çıkarmanızı öneririz. Beyaz şeker, siyah şeker ayrımı yapmadan şeker tüketimini bitirdiğiniz taktirde, yapacağınız egzersizlerin de yardımıyla incecik bir bele sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda şeker dün yayınladığımız meyve tüketimine dikkat isimli yazıda da belirttiğimiz gibi insülin seviyesini yükselterek kan şekeri oranınızın artmasını ve buna bağlı olarak göbek bölgesinde ve karaciğerde yağlanmayı tetiklediğini de hatırlatmak isteriz.

5) Lokmalarınızı İyice Öğütün

Ağzınıza attığınız her lokmayı mutlaka iyice öğüterek yutun. Özellikle lifli sebze ve meyvelerde iyice öğütülmeyen lokmalar fayda yerine zarar getirmektedir. Bu nedenle çok sayıda çiğneme hareketi yapmanız öğününüzde belirlediğiniz besinlerin etkin bir şekilde öğütülmesini kolaylaştıracaktır. Çok çiğnenerek yutulan besinler sindirim sisteminizin de rahat çalışmasını sağlayarak vücudunuzun kilo vermesini kolaylaştıracaktır.

6) Karın Kaslarınızı Çalıştırın

Tıpkı pilates egzersizindeki gibi benzer mekik çeşitleri karın kaslarınızın çalışmasına ve bölgesel olarak incelmenize sebep olacaktır. Bu nedenle vakit bulduğunuzda, yatağınızda uzanırken ya da koltuğunuzda otururken karın kaslarınızı çalıştıracak egzersiz hareketlerini yapmanız gerekmekte. Özellikle hareketsiz işlerde çalışan kadınların oturdukları yerden iki ayaklarını birleştirerek 3 dakika boyunca kaldırıp indirmeleri karın kaslarını harekete geçirecektir. Kadınların mekik egzersizlerinden nefret ettiği gerçeğinden hareketle, bu egzersizi daha eğlenceli bir hale getirmelerini önermekteyiz. Malesef ki ince bir bele sahip olmak karın bölgenizdeki yağları eritmenizden geçer.

7) Tuz Tüketimini Azaltın

Mümkünse tuz tüketimini terk edin. Hiç olmazsa tuz kullanımını en aza indirin. Yağ dokularının birbiriyle sıklaşmasını tuz sağlamaktadır. Bu nedenle yağlanmayı en aza indirebilmek için tuz tüketimini terketmeniz çok önemlidir. Şayet tuzsuz yemek yiyemiyorsanız sofra tuzlarından daha ziyade iyotsuz kaya tuzu ya da deniz tuzlarına yönelmeniz en ideali.

8) Yağlı Soslardan Uzak Durun

Özellikle beşamel, soya sosu, hardal ve mayonez gibi yağ oranı yüksek soslardan uzak durun. Kendi kendinize yapabileceğiniz az yağlı domates sosu öğünlerinizin yanında tüketebileceğiniz en ideal besinlerden birisidir.

kucuk porsiyon

9) Tam Tahıllı Gıdalar Tüketin

Özellikle beyaz undan imal edilen hamur işlerini tercih etmeyin. Mümkün olduğunca tahıl oranı yüksek ekmek ve hamur işleri diyet programınıza yardımcı olaraktır. Bünyesinde barındırdığı tahıl ve lif içerikleriyle sindirimi kolaylaştıracak olan besinleri tüketmeniz en doğrusu olacaktır.

10) Porsiyonlarınızı Küçültün

Özellikle belinizi inceltmek istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken husus midenizi küçültmeniz gerektiğidir. Midenizi küçültmek içinse ilk atmanız gereken adım porsiyonları küçültmekten geçer. Zamanla küçülen porsiyonlar midenizin de küçülmesini sağlayacak ve daha az yemek yemenizi kolaylaştıracaktır.

yagli soslar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz