Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2018

İlk Bebek Hareketinin Hissedilmesi

Hamilelik Döneminde  İlk Bebek Hareketi  Ve Bebek Hareketinin Hissedildiği İlk Zamanlar

İlk bebek hareketleri 8. ya da  9. haftalarda başlar ancak anne adayı bunu hissedemez. Çünkü bebek bu haftalarda henüz hissedilemeyecek kadar küçüktür. İlk defa hamile kalan anne adayı bebeğinin ilk hareketini, 18. ile 24. haftalar arasında hisseder. Bu durum daha önce gebe kalmış anne adaylarında  16. haftaya kadar inebilir.  Bebek ve plasenta pozisyonu ve anne ağırlığı gibi parametreler  hareket etme durumunu etkileyebileceğinden,  16 hafta sonunda hareket hissetmeyen anneler telaşlanmamalıdır.İlk Bebek Hareketinin Hissedilmesi

Kilo artıkça hareketi hissetme zorlaşır. Bebeğe müzik dinletmek, onunla konuşmak, karnı okşamak, şekerli bir şeyler içmek, uzanmak ve sola yatmak bebeği hareket ettirmek için kullanılabilecek yöntemlerden bazılarıdır. Bebeğin  vurma (tekme atma), yer değiştirme ve dönme hareketleri daha kolay hissedilir. Tokluk, dinlenme anlarında, sabahları ve geceleri hareketler daha fazla hissedilir. Bu durumun aksine, yorgunluk ve  açlık  gibi durumlarda bebek hareketi hissedilmez.

Ayrıca annenin sürekli hareket ettiği durumlarda da bebek hareket etmez, çoğunlukla uyur. Sinirlilik ve üzüntü gibi olumsuz duygular bebek tarafından hissedilir ve bebeğin daha fazla hareket etmesine yol açar.  Özellikle belirtilmesi gereken bir diğer husus ise annelerin ikiz ya da daha fazla bebek bekledikleri durumlardır. Bebek sayısı artıkça hareket alanı azalacağından annenin hareketleri hissedememesi normaldir ve hissetmeme durumu 24. haftaya kadar devam edebilir. 24.haftadan sonra herhangi bir hareket hissetmiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

haftadan sonra bebekler daha hareketli olurlar ve bu hareketlerin sayıca çokluğu ya da azlığı bebeğin sağlığı hakkında bilgi alma amaçlı  kullanılır. Bir bebek bir gün içerisinde 100  defadan fazla hareket eder ancak bu hareketlerin sınırlı bir sayısı anne tarafından hissedilir.  Normal şartlarda bir bebeğin 4 saat içinde en az 10 defa hareket etmesi gerekir, eğer 4 saat sonunda 10’dan az hareket sayılmış ya da 2 saat sonunda 10’dan fazla hareket sayılmışsa doktora danışmak gerekir.  28. haftadan sonra, bebek boyutu anne karnında dönme ve yer değiştirme hareketi yapamayacak kadar büyüdüğünden hareket sayısında azalma görülür. Bu süreçten sonra bebek hareketi her gün sayılmalı ve en az 3 hareket hissedilmelidir. Yukarıda bahsi geçen hareketi hızlandıran yöntemler denenerek bebek hareket sayısı artırılabilir. Bu yöntemlere başvurulduğu halde bir gün içerisinde ki hareket sayısı 3’e çıkarılamıyorsa muhakkak bir doktora danışılmalıdır. Hareketleri sayma durumu her gün tekrar edilmelidir.İlk Bebek Hareketinin Hissedilmesi

haftadan sonra hareket sayısı daha da azalır ancak bir gün içerisinde 12 saat boyunca hiç hareket sayamıyorsanız doktorunuza danışın ve bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için hareketlilik testi yaptırın. Hareketlilik testi bilimsel olarak Nonstrestest (NST) olarak geçer ve bu yöntemde, kardiyotokografi denilen bir araç kullanılarak bebeğin kalp atışı, hareket durumu ve eğer mevcutsa kasılma durumu kontrol edilir. NST, risk durumu olmayan gebeliklerde 37. haftadan sonra, haftada bir defa ve 40. haftadan sonra 3 günde bir kullanılabilir. NST öncesi annenin tok olması gereklidir. NST  ayrıca doğum sırasında görüntüleme amaçlı da kullanılır ve bu yöntemin bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER:

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz