Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

İçtiğiniz Kola Size Zehir Olmasın!

“Karatay Diyeti” ile ün yapan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, “Bir kutu kola içtiğimiz zaman ilk 10 dakikada 10 tatlı kaşığı şeker, kana geçer. Bu, vücudumuzun günlük ihtiyacının 100 katı kadar şeker anlamına gelmektedir” diyerek kola içmenin ne kadar zararlı olduğunu vurguladı.
[ads2]

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde “Diyet ve Kalp Hastalıkları” hakkında düzenlenen konferansta, aşırı kilonun insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, aslında hastalıkların temelinde hareketsiz yaşam, kilo alımı ve yanlış beslenmeninyattığını dile getirdi.

“Obezite; vücudun aşırı şekilde yağlanması demekti”r diyen Karatay, “Yağlar vücutta hastalıklara neden olan 20 çeşit hormon üretir. Bunlar, beyinde damar yolu tıkanması, gözlerde katarakt, kalp krizi, felç gibi birçok hastalığa neden olur” şeklinde açıklama yaptı.

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, patates kızartması, kola, beyaz pirinç pilavı, beyaz makarna, enerji veren içecekler, taze sıkılmış meyve suları yada hazır meyve suları ve şerbetli tatlıların aşırı şekilde insülin salgılanmasına neden olduğunu dile getirerek, şu örneklerle devam etti;
“Bir kutu kola içtiğimiz zaman ilk 10 dakikada 10 tatlı kaşığı şeker, kana geçer. Bu, vücudumuzun günlük ihtiyacının 100 katı kadar şeker anlamına gelmektedir. 20. dakikada kan şekeri aniden yükselir, buna karşılık olarak da insülin hormonu yükselir. 40. dakikadan sonra kafeinin tümü kana geçer ve da bu kan basıncını yükseltir. 45. dakikadan sonra beyinde dopamin yapımı artar. Dopamin, mutluluk hormonudur ve yoğun enerjiyle devam eder. Bu beyinde eroine benzer bir etkidir. 60-90 dakika sonra ani halsizlik hissi başlar. Acıkma hissi, huzursuzluk, ellerde titreme ve ardından kola ve tatlılara saldırılır. Çünkü o yüklü enerji hissine artık bağımlılık başlamıştır. Beyinde meydana gelen dopamin mutluluğuna bağlılık başlamıştır. Bu bir kısır döngüye dönmüştür. Kişiler buna hapsolmuştur. Sonrasında karaciğer yağlanması başlar, arkasından göbek yağlanması, bel çevresi genişliği ve memelerin büyümesi artar.”

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz