Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

İçerik Pazarlaması Nedir?

[ads1]Bu yazıda herkesin merak ettiği ve pazarlamanın yeni modası haline gelmiş içerik konusunu ele almak istedik. Bunun için içerik pazarlaması ile ilgili ilginç yazıların bulunduğu bir siteyi inceledik ve içerik pazarlaması ile ilgili aşağıdaki yazıyı hazırlamayı uygun bulduk. İşte merak edilen içerik ve içerik pazarlama kavramı…

Her markanın, ürünün, işletmenin, hizmetin mutlaka bir hikayesi vardır. Şimdiye kadar herkes içeriği; klasik vizyon-misyon safsataları olarak algılandı. İşletmeler yıllarca kurumsal sayfalara yöneldi, doğru ya da yanlış yüzlerce içeriği ziyaretçiye sunarak, bir içerik karmaşası yarattı. Taa ki, sosyal medya kavramı, kurumsal site vizyonunun temellerini sarsana kadar. 1990’lı yılların başında giderek ucuzlayan kişisel bilgisayarlar kullanımının artması, internet kullanımının yaygınlaşması; geleneksel medya araçlarının önem yitirmesine ve geleneksel medya araçlarındaki içeriklerin internet üzerindeki mecralara taşınmasına neden oldu. Fakat önceleri internet, web 1.0’ın krallığını ilan ettiği, zorunlu ve sınırlı bir mecra olmaktan çıkamadı. Hatta arama motoru fikirlerinden bile önce, doğrudan erişimli web sayfalarının sayısı dahi çok az miktardaydı. Web 1.0 başarısızdı!!! Çünkü iletişim çift yönlü değil, tek yönlüydü. Yani geleneksel medya araçlarından farksızdı diyebiliriz.

icerik-pazarlama-etki-yaratir

Bu esnada arama motorları, ziyaretçiler için vazgeçilmez bir kaynak halini aldı. Çünkü internet sayesinde ulaşılabilirliğin anahtarı konumunda olan arama motorları, anahtar kelimeler üzerinden hareketle, ulaşılacak içerikleri referans gösterebilmekteydi.

Herşeye rağmen kullanıcıya özgürlük ve seçicilik getiren web 1.0 çerçevesinde, maddi meblağ olarak geleneksel medya araçlarına göre daha az bir gider oluşturduğu ortadaydı. Yani kullanıcı, radyo gibi işitsel, gazete – dergi gibi görsel, televizyon gibi hem görsel hem de işitsel medya araçlarında barındıramayacağı içerikleri internet üzerine rahatça ekleyebiliyor ve bu içeriklerin yayılmasını sağlayabiliyordu. Web 2.0 ile evrimini sürdüren internet, ziyaretçilerin daha fazla vakit geçirdiği ve en önemlisi; iletişimin tek taraflı olmaktan uzaklaşıp, çift taraflı bir türe dönüştüğü, anlık bilgi akışı sağlanabilen mecraları barındırmasını kolaylaştırdı. Bu durum sosyal medya olgusunu da tetikleyerek ziyaretçilerin odağına yerleştirdi.

İçerik olarak bahsedilen ve eskiden çok sıradan gelen bu değişken, internet mecraları üzerindeki yazı, döküman, video, ses, fotoğraf gibi aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi tarif etmekte kullanılmaya başlamıştır. Son 10-15 yıldır içeriğin krallığını ilan eden bizler, onu tarifi imkansız mecralarda kurumsallık adına heder etmiş ve ve odağı yalnızda kurumsal sitelerle bağdaştırmışızdır.

Hatırlarsanız sayfa başı site tasarlatmış ve bunun için binlerce lira harcayarak vizyon – misyon saçmalatmacasını ziyaretçilerimize okutmuştuk.

icerik-pazarlama

Web 2.0 ile birlikte sosyal medyanın önem kazanması, ziyaretçiye ve tüketiciye ulaşmak için kurumsal sitelerin dışına çıkılması fikrini doğurdu. Çünkü artık kurumsal web siteleri ölmüş, sosyal medya üzerinden kurumsallaşan işletme ve markaların çağı başlamıştı. Hal böyle olunca içerik, eskiye nazaran daha fazla önem kazanmaya başladı. Çünkü artık içerik, ziyaretçiyi ikna eden, onu yönlendiren, onu bilgilendiren, ona ilham veren ve herşeyden önemlisi; ziyaretçi kaynağının yaklaşık %80’ini oluşturan arama motorları nezdinde bir değer yaratmanızı kolaylaştıran bir hal almıştır.

Bu bağlamda içerik pazarlaması kavramı odak noktasını ziyaretçiler olarak kabul eden; işletmenin, markanın, ürün ya da hizmet hakkında pozitif düşünce yaratacak, bilgilendirici, ziyaretçiyi ikna edici ve onu harekete geçirici, ihtiyaç yaratıp farkındalığı arttırıcı, herşeyden önemlisi hedef kitleye ulaşarak onlarla iletişim kurma becerisini kazanarak, onları harekete geçirici etkili mesajların hazırlanıp, içeriği dağıtacak kanalların tespit edilmesi suretiyle onların dağıtılması ve sonuçlarının ölçülerek etkisinin hesaplanması durumu olarak tanımlanmaktadır.

[ads2]Tarihsel gelişimi, pazarlamanın kökenleri kadar eskiye dayalı olan içerik pazarlaması, günümüzde dijital pazarlama mecralarında sıklıkla tercih edilmekte, özellikle sosyal medya pazarlaması dahilinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Kaynak: http://www.ergezer.net

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Donunun sol paçası sıkan adam dedi ki:

    Hanfendi
    Neden erkek donlarının sol paçaları, sağ paçalarına göre daha sıkı olur? Hepsi öyle aq

Yorum Yaz