Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Her Gün Saç Yıkamak Zararlı mı?

[ads1]Yazın sıcağından bunalınca hemen aklımıza gelen soğuk ya da ılık suyla duş almak oluyor. En  iyi serinlemenin yolu da zaten budur. Ancak saçlar bu durumdan nasıl etkileniyor biliyor musunuz? Her gün saçları yıkamak, saçların çabuk uzamasından çok bakın nelere yol açıyor.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Özdemir, saçları her gün yıkamak saç derisindeki koruyucu tabakayı azaltarak  saç dökülmesine neden olduğunun altını çizerek bunun hiç de  faydalı bir davranış olmadığının altını çizdi.

Doç. Dr. Mustafa Özdemir, sadece yıkamanın değil aynı zamanda saç tipine uygun olmayan şampuanın da saç dökülmesini artırdığını ve saçların daha çabuk yıpranmasına, kırılmasına neden olduğunu vurguladı.

sac-yikamak-2Saçları ne sıklıkla yıkamalı?

Saçları haftada 2 ya da 3 kez saç tipine uygun bir şampuan seçilerek ılık su ile yıkanmalı diyen Doç. Dr. Mustafa Özdemir,  yıkadıktan sonra da saç kurutma makinesi kullanmak yerine sadece havlu ile kurulamanın saç sağlığı bakımından daha iyi olduğunu dile getirdi.

Mevsim geçişlerine dikkat edilmeli

Cilt gibi saçların da mevsimsel döngülerden fazlasıyla etkilendiğini söyleyen Doç. Dr. Mustafa Özdemir sözlerine şöyle devam etti:  “Sonbahar ve ilkbahar aylarında saç dökülmelerinde aşırı bir şekilde artış olabilir.
[ads2]Kış aylarının kuru ve soğuk havası nedeniyle yıpranan saçlar havaların ılımaya başladığı zamanlarda dökülmesi normaldir. Bahar aylarında doğru beslenmeye dikkat edilmeli, protein ağırlıklı besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. İstenirse B grubu vitaminler, demir, biyotin ve çinko eksikliği varsa bu eksiklikler giderilmelidir.”

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar

Şampuanlardaki Zararlı Maddeler
Havuçla Saç Uzatma
Dökülen Saçlara Lavantalı Bakım
Saç İçin Yumurtalı Maske Tarifleri
Saçlarımızın Elektriklenmemesi için ne yapmalıyız?

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz