Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Hemoroid Neden Olur?

[ads1]Hemoroid ya da bilinen diğer adıyla basur, anüs bölgesinde ortaya çıkan şişlik, ağrı ve kanama durumunu ifade eden bir rahatsızlıktır. Oldukça ağrılı ve rahatsız edici bir sürece dönüşen hemoroid, özellikle, tuvalete çıkma sırasında ağrı ve kanama ve sonrasında, oturup kalkmada, ağrı şeklinde kendini göstermektedir.

Hemoroid, alt rektum ya da anüsteki basıncın artmasına bağlı olarak, damarların genişleyerek dışarı doğru sarkması sonucu ortaya çıkmaktadır. Hemoroid, oldukça sık görülen bir rahatsızlık olup, özellikle, 50 yaş üstü kişilerde görülme olasılığı, çok daha fazla olmaktadır.

basur-hemoroid-Hemoroid rahatsızlığı yaşayan kişilerin, en büyük şikâyetlerinden biri, tuvalete çıkma durumunda görülen kanama durumlarıdır. Damarların tahribatı nedeniyle ortaya çıkan kanamaların miktarı, hemoroidin türü ve derecesine göre değişmektedir. Anüs bölgesinde kaşıntı ve tahrişte, hemoroidin neden olduğu diğer şikâyetlerdir.

Hemoroid, temel olarak, 2 tipte ortaya çıkmaktadır. Bunlar, anüsün içinde meydana gelen iç hemoroid ve dış evrede meydana gelen dış hemoroiddir.

Hemoroidin oluşma sebepleri nelerdir?

Hemoroide neden olan faktörler, tuvalette fazla ıkınma durumu, gebelik, doğumda ıkınma, aşırı kilolu olma, bağırsak tümörleri, alkol kullanımı, acı ve baharatlı yiyeceklerin çok tüketilmesi ile sıvı alımının yeterli düzeyde olmaması olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra, kronik ishal hali, ağır kaldırma, ailede hemoroid hastasının olması, uzun süre oturma ve hareketsizlik, tuvalette uzun süreler kalma ve ters ilişki de hemoroide neden olabilecek faktörlerdendir.

[ads2]
Hemoroid tedavisi, evde yapılabilecek bazı uygulamalar ile tedavi edilebilirken, ileri dereceye gelmiş olan hemoroidlerin tedavisi, cerrahi müdahale ile olmaktadır.

Evde yapılabilecek uygulamalardan biri, hemoroid kremlerinin kullanımıdır. Bu kremler, ağrılı bölgeyi rahatlatarak, tahrişi en az indirgemektedir.

Hemoroide karşı uygulanan bir diğer yöntem de, ılık suyla doldurulan küvet içerisinde, 10 -15 dakika oturmaktır. Ağrılı bölgeye soğuk kompres uygulaması, her gün duş alınarak, bölgenin temizlenmesi ve tuvalet kâğıtlarının kuru kullanımından kaçınılarak, nemli peçete ya da alkolsüz ıslak mendillerin kullanımı ile de, hemoroid şikâyetlerinden kurtulmak, mümkün olmaktadır.

Bitkisel olarak evde hazırlayabileceğiniz 2 farklı  tarif

Hemoroid- Basur lapası

Malzemeler
1 Kahve fincanı at kestanesi tozu
1 Kahve fincanı papatya
2 Tatlı kaşığı kuru nane (toz haline getirilmiş olmalı)
1 Şişe maden suyu

Hazırlanışı ve uygulanışı
Bütün malzemeleri karıştırın ve ılık olacak şekilde ısıtın.
Ardından hemoroidli bölgeye sürün.

Hemoroid çayı

Mazemeler
Çoban çantası
Aynısafa
Isırgan otu
Kara halile
Civan perçemi

Hazırlanışı
Bütün malzemelerden yarım litre kaynamış suya 1’er çay kaşığı atın ve 6-7 dakika demleyin.
Sonra içebilirsiniz.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ferit ersöz dedi ki:

    doğru gözlem. tebrik ederim. oluşma sebepleri açısından çağımızda dünya nüfusunun % 50’sinin muzdarip olduğu bir konu hemoroid. ancak yukarıda belirttiğiniz gibi evde alınabilecek küçük önlemlerle hem oluşum geriletilebilir, hem de geciktirilebilir. başarılarınızın devamını dilerim.

    1. Kadının Kitabı dedi ki:

      Teşekkür ederiz. Sizlere faydamız olduysa ne mutlu bize..

Yorum Yaz