Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Aralık 2018

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Günümüzde her üç kadından biri hassas cilde sahip! Sizin de cildinizde kaşıntı, yanma ve kızarıklıklar varsa, hassasbir cilde sahip olabilirsiniz. Bu sorunlarla uğraşanlara bakım önerilerimiz var.

Cildin neden hassaslaştığını saptamak gerçekten çok zor. Ani hava değişimleri, çevresel etkenlere bağlı kaşıntılar, alerjiler, strese dayalı tepkiler, fazla acı baharatlar cildin hassaslaşmasına neden olabiliyor. Ancak uygun bir bakımla hassas cildinize yardımcı olabilir, sorunlarınızı giderebilirsiniz.

[ads1]Cildimizin hassas olup olmadığını nasıl anlarız?

Hassas cilt dermatologlar tarafından, üzerine belli bazı maddeler uygulandığında veya bazı çevresel faktörlere maruz kaldığında yanma, kaşınma ve gerginlik hissiyle karşılık veren cilt olarak tanımlanır.

Hassas ciltlerde, özellikle dış uyarıcılara lekeyle tepki veren ve kişilerin sinir uçlarında değişime neden olan sinirsel hassasiyet olur. Kızarıklık, kuruluk, ısıya karşı duyarlılık, yanma ve kaşıntı, hassas ciltlerin en sık şikayetleridir. Ciltte çoğunlukla gerginlik hissedilir. Özellikle çevresel değişikliklere tepki gösterebilir. Mesela sıcaklık değişikliğinde hassas ciltler normal ciltlerden daha fazla etkilenir.

Hassas cilde veya alerjilere sahip insanların sayısı neden artıyor?

Çevremizde bağışıklık sistemimize yabancı olan maddelerin sayısı hızla çoğalıyor. Mesela Amerika’da alerjisi olan insanların sayısı, Avrupa’ya göre çok daha yüksek. Çünkü Avrupalıların coğrafyasına alışabilmesi için binlerce yıl zamanı oldu. Buna karşılık bugünkü Amerikalıların soyunun büyük çoğunluğunu oluşturan ilk Avrupalı göçmenler 16. yüzyılda Amerika kıtasına yerleştiler. Bağışıklık sistemlerinin o çevreye uyum sağlayabilmesi için çok daha uzun zamana ihtiyaçları var. Son 50 yılda çevremiz büyük değişikliğe uğradı, çok yeni madde bulundu, her geçen gün daha fazla alerjene maruz kalıyoruz.

Ciltte kızarıklıklara neden olan alerjenler neler?

Yaklaşık 22 bin tanımlanmış alerjen bulunuyor. Bunlar arasında gıda maddeleri (mesela fındık), kokular ve koruyucu maddeler ilk sıralarda yer alıyor. Çözümü elbette tepki oluşturan maddelerin kullanımından vazgeçmekle olabiliyor; ama bu her zaman mümkün değil. Bu nedenle hassas ciltlere özel olarak üretilmiş ürünler tercih edilmeli. Özellikle lanolin ve sabunlardan kaçınmaları, parfüm kullanımlarını azaltmaları ya da tamamen bırakmaları gerekiyor. Ayrıca güneş ışınlarına maruz kalma oranını en aza indirmeli.

[ads2]Hassas ciltler nasıl bir bakım uygulamalı?

Hassas ve alerjik ciltler kozmetik maddelere karşı semptomları en aza indirmek için özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu maddelerden en az oranda içeren, en uygun tolerans için dermatolojik olarak test edilen ve termal suyla zenginleştirilen kozmetik ürünler cildi yumuşatır ve cilt tabakasının üzerinde çevresel tahriş edicilere karşı bir koruyucu tabaka bırakır. Özellikle kuru ciltler kendini tam olarak savunamaz. Bu, ciltte alerjik reaksiyonlara sebep olur. Cildin zarar görmüş en üst tabakasını onarmayı sağlayan, nem veren etken maddelerle zenginleştirilmiş ürünler kullanılmalı.

Hassas cildi olanlar cilt temizliği ve makyajda nelere dikkat etmeli?

Hassas ciltler alkol içermeyen ürünler kullanmalı. Makyaj ürünlerinin içeriğinde cildin nem dengesini bozacak maddelerin bulunmamasına dikkat edilmeli. Sıcak sudan sakınmalı, çünkü sıcak su cildin yağ tabakasını zayıflatır. Cildi temizlerken de çok sıcak su kullanılmamalı ve banyoda uzun süre kalmamaya özen gösterilmeli. Özellikle kuru ciltler içeriğinde küçük tanecikler bulunan mekanik peelingler’i kullanmamalı. Kokulu maddelerin bulunduğu ürünlerden de uzak durulmalı.
pudracom

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz