Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Hamilelik döneminde çiftler arasında en fazla merak edien sorulardan bazıları da  “hamile bir kadının cinsel ilişkiye girmesi bebeğe zarar verir mi?” Ya da “cinsel ilişkiye hamileliğin kaçıncı ayından sonra girilmemeli?” gibi sorular oluşturmaktadır.

                              Hamilelikte İlişki                                  

Hamile kadınlar ya da daha önce hamilelik dönemi geçirmiş kadınlar hamilelikle alakalı her türlü soruyu ve sorunu kendi aralarında konuşmakta ve bu yüzden de çok ciddi olmayan problemle karşılaşmadıklarında da bir uzmana veya bir doktora başvurmamaktadırlar. Genellikle kulaktan dolma doğru yanlış bilgilerle hareket etmektedirler.

Biz de bu soruların doğru ve bilimsel yanıtlarını Kitabı.com olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş’tan alıyoruz.

“Hamile bir  kadının eşiyle cinsel birliktelik yaşaması bebeğe zarar verir” hipotezinin aslında doğru olmadığını tamamen kulaktan kulağa yayılan asılsız bir iddia olduğunun altını çizen Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, “Hamilelik sürecinde yaşanılan cinsel birliktelik bebeğe zarar vermez, çünkü bebeğin amniyo sıvısı (içinde yaşadığı steril su), dışarıdan gelebilecek her türlü zararlı şeyden koruyabilecek şekilde nitelikte yaratılmıştır.” diyerek bebek bekleyen evli çiftlere korkmadan ve endişe duymadan cinsel ilişkiye girebileceklerini vurguladı.

hamilelikte cinsel iliski

Prof. Dr. Bülent Tıraş, sadece hamileyken cinsel ilişkiye girme konusunda çiftlerin bebeğe dıştan fazla baskı yaratabilecek pozisyonlardan uzak durulması ve bunun için hamile kadınların bu dönemde rahat edebileceği pozisyonları tercih etmeleri gerektiğini dile getirdi.
“Bazı insanlar ve inanışlar hamileyken hiç ilişkiye girilmemesini savunur. Bu davranış aslında bebek için çok daha fazla zararlıdır. Çünkü cinsel  ilişki sırasında annede salgılanan seratonin adlı hormon, bebeğin direkt  gelişmesine katkıda bulunur. Bu seratonin hormonu, çiftler arasındaki sevgiyi de arttırdığından, bebeğin ruhen daha sağlıklı bir aile ortamında doğmasına  da zemin hazırlar.”

Hamile eşiyle ilişkiye girecek baba adaylarının dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır.

1. Cinsel birliktelik sırasında eşine daha hassas davranmak
2. Ani ve sert hareketlerden uzak durmak
3. Bebeğe direkt olarak baskı uygulamamak

  Bakireyken Hamile Kalınır mı? yazımızı okumadan geçmeyin…

© Kadininkitabi.com Özel Haberidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz