Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Hamilelik Süresince Nasıl Beslenmeliyiz?

[ads1]Hemen hemen her kadının büyük umutlarla beklediği bebek heyecanını bilmeyenimiz yoktur. Mutlu bir evliliğin ardından sağlıklı bir bebek sahibi olmak her kadının istediği şeydir. Bu bağlamda hamilelik dönemi bazı bayanlar için zor geçerken, bazıları için oldukça eğlenceli geçebilmektedir. Fakat unutulmaması gereken en önemli husus sağlığına ve kilolarına dikkat eden anne adaylarının hamilelin dönemlerinde dikkat etmeleri gereken beslenme kuralları olduğudur. Çoğu anne adayı hamilelik süresince farklı kişi ya da kaynaklardan beslenmeyle ilgili değişik mitler dinleyerek uygulamak ister, hatta o kadar ileri giderler ki hem kendileri için hem de bebekleri için çift porsiyon tüketmeye başlayanlar bile vardır. Kadının Kitabı olarak bu yazımızda sizlere uzman görüşlerinden faydalanarak hamilelik sürecinde nasıl beslenmek gerektiği ile ilgili bir takım bilgiler vermeyi uygun gördük.

hamilelik beslenme

[ads2]Çift Porsiyon Yalanı

Anne adaylarının uyması gereken en önemli kuralı çift porsiyon efsanesi oluşturmaktadır. Çoğu anne adayı özellikle aile baskısıyla aşırı yemek tüketimine yönlendirilmektedir. Uzmanlar hamilelik döneminde hem kendiniz hem de bebeğiniz için çift porsiyon hesabıyla tükettiğiniz besinlerin fazla kilolar haricinde hiçbir getirisi olmadığı yönünde hem fikirdir. Yani çok yediğiniz zaman bebeğinizin daha fazla gelişeceği laflarını tamamiyle bir kenara bırakarak, standart ölçüler dahilinde düzenli beslenmeye gayret etmeniz daha akıllıca olacaktır. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler özellikle hamilelik döneminde başlayan aşırı yemek tüketiminin hamilelik sonrasında da alışkanlık haline geldiğini ve kadınların bu alışkanlıklarından vazgeçemediklerinin altını çizmektedir.

İlk 3 Ay

Hamilelikte başta kadın doğum ve beslenme uzmanları vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılayacak besinlerin tüketilmesini önerektedir. Hamilelik döneminde artan enerji ihtiyacı için elbetteki yeme – içme alışkanlığımızı düzene sokmamız gerekmektedir fakat bu düzenleme aşırı yeme yönünde değil de düzenli ve dengeli vitamin, mineral tüketimi halkasında gelişmelidir. Uzmanlar hamile bir kadının günlük enerji ihtiyacını 2500 – 2700 kalori olarak açıklarken, hamileliğin ilk üç ayında bu enerji ihtiyacını günlük besinlerden karşılayabilirsiniz. Özellikle folik asit tüketiminin hamilelik öncesi ve hamileliğini ilk 3 ayı boyunca büyük önem taşıdığını hatırlatarak, folik asit tabletleriyle bu ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz gibi, bir takım sebze ve meyvelerden de folik asit temin edebilirsiniz. Özellikle ıspanak, maydonoz, nane gibi yeşilliklerin içerisinde bolca bulunan folik asit, kuru fasülye, mercimek, fındık, fıstık ve cevizde de bulunmaktadır. O nedenle beslenme proramınızın herhangi bir öğününe yukarıda bahsi geçen besinleri de eklemeyi unutmayın. İlk üç ay beslenme programınızın vitamin ve protein ihtiyacınızı karşılayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Özellikle süt ve süt ürünlerini tüketmenizi belirten uzmanlar bu sayede kalsiyum ihtiyacınızı da karşılayabileceğinizin altını çizmektedir.

İlk üç ayda özellikle çiğ besinlerden, çiğ balık, suşi gibi yiyeceklerden alkol ve aşırı kafein tüketiminden uzak durmanız özellikle rica olunmaktadır.

hamilelik-beslenme

İkinci 3 Ay

Bu dönemde ilk üç aya göre daha zor ve kapsamlı bir beslenme programı uygulamanız gerekmektedir. İkinci üç aylık hamilelik dönemi özellikle demir ve folik asit tüketmenizi öneririz. Folik asit veya demir tüketimini doktor nezaretinde yeniden düzenlemenizde fayda vardır. Çünkü aşırı folik asit ve aşırı demir bebeğinizin gelişiminde olumsuz rol oynayabilir. Bu dönemde bebeğiniz iyice geliştiğinden günlük enerji ihtiyacınız 2600 seviyelerinden 2900 kalori seviyelerine kadar yükselebilir. Kilo almamak için yapılan düşük kalorili beslenme, anne vücudundaki yap depolarında azalmaya ve tükenmeye sebebiyet vereceğinden bebeğinizin yağ ihtiyacını karşılayamaz hale geleceksiniz. Bu durumda doktor kontrolünde yağlı ve bol kalorili yiyecekler yemenizi öneriyoruz. Günde mutlaka 3 ana öğün ve 2 ara öğünden oluşan beslenme programlarını tercih ederek aç kalmamaya özen gösteriniz. Hamileliğin ikinci 3 aylık periyodunda doktorunuzun önereceği egzersiz hareketlerini uygulayarak hareketsiz kalmaktan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Özellikle bu süreç içerisinde izne ayrılan anne adayları evlerinde çoğu zaman hareketsiz kalmakta ve bu nedenle de aşırı kilo alabilmektedir.

Bu ay beslenme programınız içerisinde protein, mineral bakımından zengin, lifli, kalsiyum ve kompleks karbonhidrat içerikli besinler tüketmenizi tavsiye etmekteyiz. Ayrıca iyi pişirilmiş balık ve tavuk tüketilebileceği gibi bu besinlerin çiğ olanlarından kesinlikle uzak durmanızı öneririz.

hamile

Son 3 Ay

Başta sebze ve meyveler günlük olarak her ara öğünde tüketilmelidir. Bebeğinizin beyin gelişimi ve organlarının oluşumu bu döneme rastladığından sizin beslenmeniz onu doğrudan etkileyecektir. Günde besin tüketimini 7 öğüne çıkarmanız ve artık son dönemeci atlatana kadar bu beslenme biçimiyle devam etmenizi tavsiye etmekteyiz. Ara öğünlerinizi 4’e, ana öğünlerinizi 3’e sabitlemeniz ve her ara öğünde mutlaka mevsim meyvelerinden tüketmeniz gerekmektedir. Koyu yeşil sebzeler de bu öğünlere dahil edilebilmektedir. Nane, maydanoz, roka gibi besinler hem folik asit hem de nutrientleri bünyesinde barındırdığından siz ve bebeğiniz için olmazsa olmaz ihtiyaçlardandır.

Günlük öğünlerinizin en az ikisinde süt ve süt ürünlerinden tüketmeniz, kalsiyum ihtiyacınızı yeteri kadar karşılayacaktır. Aynı zamanda anne adaylarının A vitamini yönünden zengin tahılları da tüketlemeleri gerekmektedir. Protein ihtiyacınızı et ürünlerinden (iyi pişirmek kaydıyla) karşılayabilmeniz mümkün olmaktadır. Aynı zamanda balık ve omega 3 tüketimini de unutmamanız gerekmektedir. Protein kaynakları aynı zamanda demir içeriği bakımından da zengin besinler olduğundan günlük öğünlerinizin en az birisinde et tüketimi yaptığınız taktirde günlük ihtiyacınız olan 3000 kalorilik besin zincirini kusursuzca desteklemiş olursunuz.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esin dedi ki:

    minnacık bir bebek için çift porsiyon gerçekten de çok saçma oluyor. Ama herşeyden fazla fazla yemek çatlayana kadar yemek kadınların istediği en güzel şey.
    Bebek zaten 9. ayın sonunda 2,3 yada 4 kilo doğuyor ama hamilelik döneminin başından itibaren çifter çifter porsiyonları yemek bebeğe değil göbeğe yarıyor. Şekil A: Demet akalın. Normal yaşamında yiyip yiyip kustuğunu söyleyen demet. Nasıl olsa hamileyim göbeğimin nedeni bebek deyip hoppidi gırtlak yemekleri götürdü.
    Hamilelikte 31 kilo almak ne demek ya. kıtlıktan mı çıktın lan demezler mi? benim ablam hamilelik boyunca 10 kilo alıyor. normali de zaten 10 15 kilo. daha fazlası aç gözlülk edip her şeyi yemişsin anlamına gelir. 😀

Yorum Yaz