Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Gebeliğin 9. Haftası

Gebeliğin 9. Haftasında, bebeğin gelişimi hızla devam ederken, anne adayında da kilo artışı devam etmektedir. Fakat bu haftada, halen, dışarıdan bakan biri, anne adayının hamile olduğunu anlayamaz.

Hamileliğin 9. haftasında bebeğinizdeki değişimler

Bu hafta, embriyo olarak bulunan bebeğin, fetal döneme geçişinden önceki son evreyi ifade etmektedir. Bu haftadan sonra, fetal dönemin başlamasıyla, bebek, artık fetus olarak anılmaya başlayacaktır.

9. hafta itibariyle, anne adayının duygusal değişiklikleri giderek artmaktadır. Her şeye verilen tepkiler ve sürekli duygusallık ve ağlama halleri, sık görülen belirtilerdendir. Ayrıca, aşırı gergin ve sinirli ruh halleri de, bu haftada annede görülen değişikliklerdendir.

Bu hafta itibariyle, anne adayı, midedeki hazımsızlık ve yanma problemleriyle karşılaşmakta ve kabızlık sorunu daha da artmaktadır.

9 haftalik bebek

Gebeliğin 9. haftasında, bebeğin boyu yaklaşık 2 – 3 cm civarında olup, kilosu ise yaklaşık 2 ila 3 gr olarak ölçülmektedir. Bu hafta içerisinde, bebeğin sistem, kas ve organ yapılarının oluşumu, tamamlanma sürecine girmektedir. Yapılan ultrason muayenelerinde, bebeğin kolları ve bacakları görülebilmektedir Bebek, anne rahminde, kol ve bacaklarını oynatarak, hareketlerine devam etse de, anne adayı, bu hareketleri henüz hissedemeyecektir.

Bu dönem içerisinde, bebeğin gözleri tamamen oluşmaktadır. Göz kapakları, 26. haftanın sonuna kadar, kapalı halde görülen bebeğin, kulak, burun ve burun deliklerinin oluşumu da, hemen hemen tamamlanmaktadır.

hamilelik-haftalik

Bu haftada, bebeğin testis ve yumurtalıkları da şekillenmeye başlamakta ve genital organları oluşmuş durumda olmaktadır. Yine de, bebeğin cinsiyetini, bu haftada, net olarak öğrenmek mümkün değildir. Daha önceki haftalarda, başı eğik durumda görülen bebeğin, ense oluşumuyla birlikte, başı bu haftada daha dik olarak görülmeye başlamıştır. Kalp odacıkları da oluşan bebeğin, kalbi artık 4 bölmeli olarak görülmektedir.

[ads2]Hamileliğin 9. haftasında annede olan değişimler

Bu haftada, anne adayı, yaşadığı stresi ve gerginliği azaltmak için, yürüyüş ve yüzme gibi aktivitelere yönelmelidir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz