Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Gebeliğin 6. Haftası

6-haftalik-bebek-2

Gebeliğin 6. Haftasında Bebeğinizde Oluşan Değişimler

Bu haftada bebeğinizin organları artık gelişmeye başlamaktadır. Bebeğin göz, kulak ve burnu oluşmaya başlar. Ultrason görüntülerinde, büyük kafa şekli ve siyah noktacıklar halinde ortaya çıkan, göz ve burun delikleri görülebilmektedir. Bebeğin, kol ve bacaklarının görüntüsü de, çıkıntı şeklinde olmaktadır.
6. haftada, bebeğin kalp atışları, dakikada 100 ile 150 olarak kaydedilmektedir. Bu değer, normal bir insanın 2 katı seviyesindedir. Bunun yanı sıra, bu haftada, bebeğin vücudunda, kan akışı da gerçekleşmeye başlamaktadır. Bağırsaklar gelişmeye başlar. Beyin, kas ve kemiklerin gelişimi devam ederken, hipofiz bezi de, şekillenmeye başlamaktadır. Bebeğin boyu bu hafta 3 mm yani bir mercimek tanesi büyüklüğündedir.

6-haftalik-bebek

Gebeliğin 6. Haftasında Annede Oluşan Değişimler

Bu haftada, anne adayı, fiziksel ve psikolojik yönden, hamileliğin belirtilerini, daha yoğun bir şekilde hissetmeye başlamaktadır. Fiziksel açıdan, en sık görülen belirtilerden biri, sık idrara çıkma hali olmaktadır. Bu durumun nedeni, gebelik hormonlarının, pelvik bölgeye olan kan basıncını arttırması ve bu doğrultuda, böbreklerin çalışma hızlarının artmasıdır.

6-haftalik-bebek-4

Bu hafta, anne adaylarının ortalama dörtte birinde, kanama ve lekelenmeler görülmektedir. Birçok durumda, hamilelik belirtileri arasında sayılan bu kanama ve lekeler, şiddeti arttırdığı durumlarda, düşük belirtisi de olabilmektedirler. Bu nedenle, kanama vb. durumlarda, doktor muayenesine başvurulmasında fayda vardır.

6. hafta itibariyle, henüz, hamilelik durumu, fiziksel görüntünüze yansımamış olsa, da göğüslerde ağrı ve şişkinlik yaşanmaktadır. Göğüs uçlarında koyulaşma da, bu haftanın görülen belirtileri arasındadır. Sindirimde zorlanma ve hazımsızlık, yorgunluk halinin artması, sürekli uyku isteği, kokulara kaşı hassaslaşma gibi belirtiler de, bu haftada görülen, diğer belirtilerdir. Baş dönmesi şikâyetlerinin azaldığı bu haftada, özellikle, sabah görülen mide bulantısı ve kusmalar, daha da artmıştır.

[ads2]Gebelikte 6. Hafta, anne adaylarının, ruhsal açıdan da büyük değişimler hissettiği bir haftadır. Bu haftada, sürekli değişken bir ruh haline bürünen anne adayları, her şeye aşırı tepki verme, alınganlık ve aşırı duygusallık gibi belirtiler göstermektedirler. Gebelik hormon değişimlerinin ortaya çıkardığı bu değişimlerle, 5 dakika önce mutlu olan anne adayının, 5 dakika sonra kendini mutsuz hissetmesi ve ağlamaya başlaması, hamileliğin olağan ruh halleri olarak nitelendirilmektedir.

Son olarak eğer alkol, sigara, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklarınız varsa mutlaka gebelik süresince bunlardan uzak durmalı, bebeğiniz için daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemelisiniz.

Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz