Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Gebeliğin 5. Haftası

[ads1]

Gebeliğin 5. haftası, artık hamile olduğunuzun, net olarak belli olduğu haftadır. Bu hafta, adet döneminin gecikmesi fark edilmektedir. Evde ya da hastanede yapılan, Beta HCG testleri, kandaki HCG hormonunun artış göstermesine bağlı olarak, pozitif sonuç verecektir. Kandaki Beta HCG hormon seviyesi, 20 ile 7300 arasında bir değer alırken, bu değer, birçok kadında, bu haftada 1000 seviyesinin üstünde görülmektedir.

Bu haftada, bebeğin, kalp ve dolaşım sistemi gelişmeye başlamaktadır. Ortalama bir susam tanesi büyüklüğünde olarak görülen bebeğin, beslenmesini ve gelişmesini sağlayacak, ilkel plasenta ve göbek bağı da, faaliyete başlamaktadır. Bu haftada, ultrason muayenesi ile bebeğin ilk hallerini görmek, mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra, bu haftada, nöral tüp aracılığıyla, bebeğin beyni, omuriliği, omurgası ve sinirleri de oluşmaya başlayacaktır. Bu haftadan itibaren, folik asit alımına başlanması, bu nöral tüpte, oluşması muhtemel kusurları önlemek amacıyla, tavsiye edilmektedir.

gebelik-hamilelik-222

Karnınızda şekillenmekte olan bebeğiniz, bu haftada, 3 katmanlı bir yapıya sahip olmaktadır. Bu tabakalar; ektoderm, mezoderm ve endoderm olarak sıralanmaktadır. Bu katmanlar ile ilerleyen gebelik haftalarında, bebeğin, doku ve organlarının şekillenmesi gerçekleşecektir. Nöral tüp, ektoderm tabakasında yer almaya başlarken, bebeğin cildi, saç ve tırnakları ve ter bezleri de, bu tabakada oluşmaya başlamaktadır. Mezoderm, bebeğin kas ve kemikleri ile kıkırdak yapısını ve kalp- damar yapısını, endoderm ise akciğer, bağırsak ve üreme sistemlerini şekillendirecektir.

[ads2]Bu haftada, anne adaylarında görülen belirtiler, göğüslerde ağrı ve hassasiyet, adet gecikmesi, yorgun bir vücut ve değişken ruh hali olarak sıralanabilir. Ruh hali değişimlerindeki bu dalgalanmalar, 9. Ayın sonuna kadar devam edecek değişimler olup, annelik içgüdüsünün getirdiği,  farklı hislerin bir yansıması olarak kabul edilmelidir.

Bu haftadan itibaren, artık düzenli bir egzersiz ve beslenme rutini oluşturmak ta, şart olmaktadır. Egzersizler ile vücut, hamileliğin getireceği kilolara karşı, vücudu daha güçlü kılacak ve doğru beslenme ile de, hem annenin sağlığı, hem de bebeğin doğru gelişimi açısından, yarar sağlayacaktır. Bu haftada, başlanabilecek en iyi egzersizler, orta tempoda açık hava yürüyüşleri ve yüzme olmaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz