Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Gebeliğin 4. Haftası

[ads1]
Gebeliğin 4. Haftası, birçok anne adayı için, artık hamile olduğunuzu öğreneceği dönemi ifade eder. Birçok kadın, bu haftayı, gebeliklerinin başlangıcı sanırken, döllenmenin gerçekleşmesine bağlı olarak, gebelik belirtilerin asıl başladığı bu dönem, adet döneminden itibaren, 4. Haftayı işaret etmektedir.

Gebelikte 4. haftada, hamile olunup olunmadığının anlaşılmasının en bilinen yolu, adet döneminde yaşanan gecikmelerdir. Adet dönemleri, ortalama, 4 haftada bir döngü oluştururken, gecikmeler, hamileliğin var olduğuna dairi işaret vermektedir. Yine de, hala birçok anne adayı tarafından, bu durum fark edilemeyebilmektedir. Hamilelikten söz edilmesi için, en güvenilir tarih adet döneminin 10 gün gecikmesidir.

hamilelik-odijjj

 

Gebeliğin 4. haftasında, bölünen hücrelerin çoğalması ve birleşmesiyle, ortaya zigot çıkar. Zigot, bebeğin ilk oluşan hücresidir. Gebeliğin ilk 3 haftasında, morula adı verilen, döllenmemiş yumurtalar, bu haftadan sonra, blastosist olarak adlandırılmaya başlamaktadır.  Blastosist, bu haftada uterusa yapışarak, anne rahmine yerleşmeye başlamıştır. Anne rahminde, en güvenli olacağı, rahmin arka duvarında yerini alır.

Bu haftada bebeğinizde oluşan değişiklikler nelerdir?

Hamileliğinizin 4. haftasından 14. haftanın sonuna kadar sürecek olan, bebeğin organ gelişimlerinin başladığı hafta olarak nitelendirilmektedir. Bu dönemde, su kesesi ve bebeğin besleneceği, amniyotik sıvı da, oluşmuştur. Bebeğin oluşmaya başladığı bu dönemde, oluşan embriyonun çapı, yaklaşık 1 mm olmaktadır.

hamilelik-ve-yorgunluk

Peki bu haftada anne de ne değişiklikler oluyor?

Bu haftadan itibaren mide bulantıları, kusma ve baş dönmesi ortaya çıkabilir. Anne adayının yapısına göre, farklı şekillerde ortaya çıkan bu belirtiler, kimi zaman, iştahsızlığa neden olabilmektedir. Bu haftada, baş dönmelerinin yanında, bayılmalar yaşayan anne adaylarına da sık rastlanılmaktadır. Bu haftanın belirtilerinden bir diğeri de, yorgunluk ve bitkinlik halinin hissedilmesi ve sürekli uykulu olma olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, göğüslerde hassasiyet ve göğüs uçlarında ağrı da, bu dönemde görülen, en belirgin özellikler arasındadır.

[ads1]4. hafta gebelikte, kandaki HCG hormonu, gebeliğe bağlı olarak, artmaya devam etmektedir. Bu haftada, kandaki HCG hormon seviyesi, 50 ile 7500 seviyesi arasında bir değer almaktadır.

Hamilelik testlerinin birçoğu, bu haftada, hamileliğe dair, pozitif ya da negatif sonuçlar verse de, yine de, en sağlıklı sonuçlar için, gebeliğin 5. Haftasının beklenmesi, daha doğru olacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız
Hamilelik belirtileri
Hamileliğin faydaları

Yaz Hamileleri İçin Öneriler
Hamilelikle İlgili Bilinen Yanlışlar
Hamilelikte Vitamin Kullanımı

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz