Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Gebeliğin 10. Haftası

[ads2]Gebeliğin 10. Haftası, birçok anne adayının kâbusu haline gelmiş olan, ani düşük riskinin, büyük ölçüde atlatıldığı bir hafta olarak nitelendirilebilir. Ayrıca, bu haftada, artık bebek embriyo döneminden çıkarak,  fetal döneme girmiştir ve fetüs olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanında, bu haftadan sonraki dönemler de, fetal dönemler olarak incelenmektedir

Hamileliğin 10. haftasında bebeğinizde olan değişimler

bebek-10-haftaVücudundaki kas ve iskelet sistemlerinin gelişimini hemen hemen tamamlamış olmasıyla, bebek, artık küçük bir insan olarak görülmektedir. Bebeğin, yaşamsal olarak nitelendirilebilecek, tüm organlarının gelişimi tamamlanmış durumdadır. Bu hafta itibariyle, bebeğin artan besin ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak, plasenta daha hızlı çalışmaya başlamıştır. Bu haftada, bebeğin ölçülen boyu 3 – 4 cm, ağırlığı ise 5 – 6 gr civarında kaydedilmektedir. Artık, bebeğin parmakları tek tek görünmektedir.

 

10-hafta-gebelik

 

(Doktorun elindeyken fotoğraflanmış gerçek bir görüntüdür.)

Bu haftada, bebeğin kafası, vücudunun yarısı kadar büyüklükte görünmektedir. Cinsel organları görülebilmekte, fakat henüz tam anlamıyla ayrım yapılamamaktadır. Bunun yanı sıra, bu hafta itibariyle, bebeğin böbrek, bağırsak, beyin ve karaciğer gibi organları faaliyet göstermeye başlamış, sadece akciğerlerinin gelişimi kalmıştır. Artık yutkunma hareketlerini yapabilen duruma gelmiş olan bebek, amniyon sıvısını yutarak, nefes alışverişine başlamıştır.

[ads1]Hamileliğin 10. haftasında annede olan değişimler

Anne adaylarının bazıları için, mide bulantıları ve kusmalar, bu dönemde azalmaya başlarken, bazılarında halen devam etmektedir. Devam eden belirtiler de, 12. haftanın sonunda, tamamen kaybolacaktır. Bu haftada, anne adayının artan kan basıncı ile çarpıntı ve nefes alışverişlerinde zorluk hissedilebilmektedir. Bacaklarda kan toplanmasına bağlı olarak, varis oluşumları başlangıç gösterebilmektedir. Ayrıca, diş etlerinde şişmeler ve diş çürükleri de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, bu dönemde, anne adayının fiziksel aktivitelere ağrılık vermesi, varislere karşı önlem niteliği taşırken; dişlerdeki problemlerin önüne geçilebilmesi için de, diş temizliği ve bakımına da daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz