Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Aralık 2018

Gebeliğin 1. Haftası

Kadının Kitabı.com olarak sitemizde kadınların en çok merak ettiği, her haftasını zevkle okuyup, okurken de heyecanlandığı bir yazı dizisine başlamaya karar verdik. Bu günden itibaren 40 haftadan oluşan gebelik döneminin her haftasını günlük olarak sizlerle paylaşacağız. İlk yazı serimiz gebeliğin birinci haftası ile başlıyoruz. Umarız yazılarımızı beğenir sizde olan değişiklikleri bizlerle burada paylaşırsınız.

hafta-ay-gebelik-hamilelikü

Kadınların en özel dönemlerinden birini ifade eden gebelik, yaklaşık olarak, 40 hafta gibi bir süreci kapsamaktadır. Tıp dilinde yapılan tanıma göre, üreme dönemi, bir kadın için, bir adet dönemi başlangıcından, diğer bir adet döneminin, başlangıç gününe kadar olan zamandır. Bu doğrultuda, gebeliğin ilk haftası, tıbbi anlamda, hamileliğin henüz başlamadığı bir dönem olarak nitelendirilmektedir.

[ads1]Gebelik takibi, doktorlarca, son adet tarihinin ilk günü baz alınarak yapılmaktadır. Bu nedenle, hamileliğin ilk haftası, son adet tarihinin başlangıcına göre hesaplanmaktadır.

Gebeliğin ilk haftası nasıl anlaşılır sorusunun temelinde, 2 adet dönemi arası tarihleri, göz önünde bulundurulmakta ve son adet tarihinin ilk günü olarak, ifade edilmektedir.

ovulasyon-nedirGebeliğin 1. hafta belirtileri, çok fazla fark edilmese de, gebeliğin temellerinin atıldığı bu dönemde, yumurta hücresi oluşmaya başlamaktadır. Gebeliğin 2. Haftası öncesinde, hemen hemen, ilk oluşum sürecini tamamlayan bu yumurta ile gebeliğe dair, ilk şekillenmeler başlamaktadır.

Gebeliğin ilk haftasında kasık ağrısı yaşanması, genel olarak, görülen bir durum olup, istisnai durumlar dışında, gebeliği olumsuz etkileyen bir durum değildir. Normalde, çok şiddetli olmayan, hafif ve kısa aralıklı olan bu ağrılar, vajinal kanama ile beraber görüldüğü ya da, şiddetli bir şeklide hissedildiği durumlarda, doktor kontrolü gerektirebilmektedir.

[ads2]Gebeliğin ilk haftası, henüz, hamileliğin başı olsa da, yumurtanın, rahimde tam olarak tutunabilmesi ve olası bir düşüğün önlenmesi açısından, bu dönemde, bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gebeliğin ilk haftası beslenme, bir nevi yenilenme sürecidir. Bu dönemde, kadınların sağlıklı ve doğal bir beslenme düzeni oluşturmaya başlamaları, hem hamileliğin ileriki haftalarında, bebeğin gelişimi, hem de, anne adayının sağlığı açısından, faydalı olmaktadır. Ayrıca, gebeliğin ilk haftalarından itibaren, folik asit içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Gebeliğin ilk haftası cinsel ilişki yaşanması, genel anlamda, bir risk oluşturmamakla birlikte, düşük tehlikesinin olduğu, riskli gebelik türlerinde, ilk hafta için, cinsel ilişki önerilmemektedir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz