Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Özellikle hafıza sorunu yaşayanlar, dikkat ve konsantre sorunu ile unutkanlık problemi olanlar dikkat! Hafızayı tazeleyen, beyni besleyen ve zihinsel olarak bizi destekleyen gıdalara ağırlık verirsek hafıza sorunlarını çözebiliriz. İşte, hafızayı güçlendiren besinler…

Meyve ve sebzelere rengini veren flavonoidler bu bakımdan çok önemli. Hafızayı geliştiren flavonoidlerin yanı sıra folat ve omega 3 yağ aistleri de temel besinlerdendir.

Kırmızı meyveler hafızaya etki eden ilk ve en önemli besinlerdir. Bu meyveler yani kırmızı erik, çilek, kiraz, böğürtlen vs bol miktarda antioksidan içerir. Hepsi beyin hücrelerinin bozulmalarına karşı koruyucu etki gösterir. Kırmızı meyveler odaklanmayı güçlendiren antosiyaninler ve flavonoller içerir. Bu besinlerin tamamı hafıza kaybını terse döndürür. Yani hafıza kaybı yaşıyorsanız da kırmızı meyvelerle beyninizi geriye döndürebilirsiniz. Hafıza ve öğrenmeyi güçlendiren bu meyvelerin en önemlisi de yaban mersinidir.

Ispanak, beyaz lahana, kara lahana, hardal yaprağı ve şalgam gibi yeşil yapraklı sebzeler, hafıza üzerinde maksimum derecede etkilidir. Bu sebzeler ve otlar folat ve folik asit bakımından zengin olup beyne direkt etki eder.
Hafızaları daha zayıf olan kişilerin yeşil yapraklı sebzeleri tüketerek folik asit aldığı ve hafıza sorunlarının daha az şiddette görüldüğü tespit edilmiştir. Bilgi işleme ve daha iyi hatırlama konularında bu besinleri tüketenlerin bir adım önde olduğu görülmüştür.

Balık tüketimi de hafıza için birebirdir. Sağlıklı yağlar içeren balıklar sağlıklı bir zihin için önemlidir. Somon, ringa, sardalye ve uskumru gibi Omega değerleri yüksek yağlı balıkların tüketilmesi unutkanlık ve odaklanma sorunlarını önler. Bu kişiler yaşlılık sorunu olan demansa yani bunamaya daha geç yakalanır veya hiç yakalanmaz. Hafıza bakımından yaşıtlarından 3 yıl öndedirler.

Kahve de doğal çekirdekleri sayesinde özellikle kahve severleri sevindiriyor. Kafeinli kahve içmek kısa bir süre için de olsa kişinin hafıza sorunlarını ve konsantrasyon güçlüğünü ortadan kaldırıyor. Beyin fonksiyonlarında bu kişilerde artış görülmüştür. Özellikle iş yerinde çalışanlar işine, öğrenciler derslerine daha iyi odaklanıp daha çok başarılı olabiliyor. Yağsız sütle ya da sade, şekersiz, filtre kahve tercih edilmeli.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz