Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Kasım 2018

Güzelleştiren 7 Mineal

[ads1]Yaşımızı ele veren ilk yer cildimizdir. Eğer cildimize gerektiği gibi bakım yapmaz onu dış faktörlere maruz bırakırsak cilt normal yıpranma zamanına göre daha erken belirtiler göstermeye başlayacaktır. Cildimize nasıl bakım yapmalı? Ne türde  minerallerle beslemeli merak ediyorsanız Kadının Kitabı.com’un hazırladığı 7 faydalı minerale göz atın.

1. Çinko

Genellikle kırmızı et, yumurta, deniz mahsülleri, ıspanak ve tahıllarda yeterli derecede bulunmaktadır. Vücuda yeterli derecede alınan çinko ayrıca sivilce ve akneye karşı oldukça etkilidir. Çinko mineralini A vitamini ile birlikte aldığınızda akne ve sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı oluyor.
14 yaş ve üzeri kişilerde günlük 9 mg. hamileler ise 11 mg almaları yeterlidir. 100 gram ev yoğurdunda yaklaşık 6 mg. çinko bulunmaktadır.

Hücre yenilenmesine yardımcı olduğu için cilt yaşlanma belirtilerini göstermiyor cildi güzelleştiriyor. Ayrıca sağlıklı saç ve tırnaklar içinde oldukça önemli bir mineral olduğunu unutmamak gerekir.

cilde faydalı mineraller

2. Kükürt

Cilt, saç ve tırnak bakımında oldukça faydalı bir mineral olan kükürt cildi pürüzsüz bir hale getirmede etkilidir. Kükürt sodyum ve potasyum dengesini düzenlerken  hücrelere gerekli besin ve oksijen taşımada yardımcı oluyor.

Tırnak ve saçın ana maddesi olan keratin, kükürt bakımından fazlasıyla zengin bir bileşen.

3. Selenyum

Özellikle antioksidan bir mineral olarak tanımlanan ve hücrelerin yaşlanma sürecini yavaşlatan selenyum, prostaglandin hormonunun salgılanmasında yardım ediyor. Ayrıca cildin daha elastik bir halde olmasını sağlıyor.

4. Silis

Silis minerali, vücuttaki kolajen üretimine destek oluyor ve kemikleri güçlendiriyor. Elastik bir yapı oluştururken cildin sıkılaşmasında rol alıyor kırışıklıkları azaltıyor. Saç dökülmesini minimum seviyeye indiriyor.

Silis minerali vücutta en fazla bağ dokularda, kıkırdakta ve deride bulunuyor.

5. Bakır

Sürekli kullandığımız nemlendiricilerin içinde Bakır bulunduğunu biliyor muydunuz? Bunun en büyük sebebi ise kolajen, elastin ve glikosaminoglikanların üretimine  destek  oluyor.Saçı besliyor, dökülmesine ve beyazlaşmasına engel oluyor.

cilde faydalı mineraller-2

6. Kalsiyum

Kalsiyum denilince ilk akla gelen diş ve kemiklerimizdir. Diş ve kemik sağlığına önem veren yetişkin herkesin günlük 1000 mg (1 gram), hamileler ve emzirenler ise 1200 mg kalsiyum almaları gereklidir. Yumurta kabuğundaki yüzde 95 oranındaki kalsiyumu nasıl kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Yumurta kabuğundaki mucize için tıklayın.

[ads2]7. Magnezyum

Yaşamsal olarak gerekli olan 11 minaralden biri de Magnezyum’dur. Vücudu bu minerali üretemediği için dışarıdan yiyecek ve içeceklerle alınması gerekiyor Cildin yenilenmesinde, saç ve tırnakların sağlıklı büyümesinde oldukça önemli bir mineraldir.

Ayrıca Magnezyum, kalsiyumun vücutta dengeli dağılımı için de gerekli bir mineraldir.

Cildinize ve saçlarınıza uygulayabileceğiniz maske listesine ulaşmak için buraya tıklayın.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz