Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Aralık 2018

Güneşin Çocuklarımıza Etkileri!

Çocuklarımız için son derece faydalı olan güneş, kontrolsüz bir şekilde yararlanılmaya çalışıldığı zaman tehlikeli olabiliyor. Özellikle D vitamininin çocukların vücudunda gereken işlevini görebilmesi için güneşe ihtiyacı vardır. Ancak güneşten yararlanma süresi özellikle çok önemlidir. Sanılanın aksine ise bu süre çok uzun bir süre olmamalıdır. Açık havada çocukların 10 dakika süreyle kalmaları, ellerinin ve yüzlerinin bu 10 dakika boyunca güneş görmesi D vitamini sentezi için yeterlidir. Kemik- kas gelişimi, bağışıklık sistemi, beyin gelişimi içi n çok önemli olan D vitamini bebek mamalarında ve şuruplarında da bulunmaktadır. Sırf D vitamininin sentezi için saatlerce güneşlenmeye gerek yoktur.

gunes cocuk

Çocuklarımızın vücudu için son derece faydalı olan güneşten kontrolsüz bir şekilde yararlanıldığı takdirde çocuklarda bazı rahatsızlıklar görülebilir. Çünkü ozon tabakasının da incelmesiyle zaten zararlı olan UV ışınları vücudumuza daha çok zarar vermektedir. Çocukken güneşten yeteri kadar korunamayan kişilerde ilerleyen yaşlarda cilt kanserinin görülmesi bunun en büyük örneklerindendir. Ayrıca güneşteki UV ışınları DNA hasarına da yol açabilir. Bu hasar sonucunda ise deri hücrelerinde bazı yapısal değişiklikler meydana gelebilir.

Peki, güneşin çocuklarımızın vücudundaki etkilerini en aza indirebilmek için neler yapmalıyız? İlk olarak çocuklarımızı 10.00- 16.00 saatleri arasında güneşten korumalıyız. Çünkü bu saatler güneş ışığının en dik geldiği ve en zararlı olduğu saatlerdir. Bunun yanında çocuğumuzu giydirirken onu terletmeyecek ama güneş ışığından da koruyacak şekilde giydirmeye özen göstermemiz gerekiyor.

gunes cocuk 2

Eğer çocuğunuzun yaşı çok küçükse bu giydirmeye daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. Fiziksel olarak çocuğunuzu korumak ise çeşitli losyon kullanımlarından daha faydalı olacaktır. Ayrıca yaşı biraz daha ilerlemiş çocuklar için ise güneşe çıkmadan yaklaşık 20 dakika öne güneş kremi kullanmanız, çocuğunuzun güneş ışınlarından korunmasına daha da yardımcı olacaktır. Bu kremlerin ise en az 15 faktör en fazla ise 30 faktör olmasına dikkat etmeniz çocuğunuzun yararına olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz