Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Güneş Yanığı Tedavisi Nasıl Olmalı?

Güneş Yanığı Tedavisi Nasıl Olmalı?

Güneş yanığı, çok fazla ciddiye alınmasa da aslında önemli bir cilt sorunudur. Birkaç gün acı verip, sonra tamamen kaybolacağı sanılmaktadır ancak, etkisini yıllar sonra gösterebildiği de görülmektedir. Bu nedenle, güneş yanığından korunmak için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu noktada, güneş kremlerinin kullanımı ihmal edilmemelidir.

Güneş yanığı durumunda ise, tedaviye özen gösterilmelidir. Ciddi bir cilt sorunu olan güneş yanığında, tedavi oldukça önemlidir. Tedavisinin önemsenmeyip atlanması, ileride ciddi problemlere neden olabilir. Ayrıca, güneş yanığı büyük bir acı vermektedir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Peki, güneş yanığı tedavisi nasıl olmalıdır?

Güneş Yanığı Tedavisi Nasıl Olmalı

  1. Derece Güneş Yanığı

  2. derece güneş yanığı adı verilen evrede, kuvvetli bir acı olur. Acıyı dindirmek ya da hafifletmek için soğuk pansuman yapılmalıdır. Bu aşamada, piyasadaki yanık kremlerinden faydalanabilirsiniz.

Birinci derece yanıkta, sıvı kaybı ortaya çıkar. Sıvı kaybını azaltmak amacıyla, ağızdan alınan sıvı miktarının arttırılması gerekir. Antienflamatuar ilaçlar içilmeli, cilt nemlendirilmelidir. Kese asla yapılmamalı, tahrişe neden olan giysiler kullanılmamalıdır. Böyle bir tedavi sağlandığında, birinci derece güneş yanığının geçmesi sadece 2-3 gün sürer. Birinci derece güneş yanığı tedavisi nasıl olmalı sorusunun cevabı, genel olarak, antienflamatuar ilaçların içilmesi ve cildin nemli tutulması gerektiği şeklinde özetlenebilir.

  1. Derece Güneş Yanığı

  2. derece güneş yanığı tedavisi nasıl olmalı? 2. derecede güneş yanığı durumunda, kızarıklıkların yerini su toplamalı yanıklar alır. Acı, çok daha fazladır. Bu nedenle, tedavinin daha çok sıklaştırılması gerekmektedir. Bu durumda, günde, iki ağrı kesici alınabilir.
  3. derece yanıkta, su kaybı daha fazla olacaktır. Bu yüzden, ağızdan alınan sıvı miktarı da arttırılmalıdır. Antienflamatuar ilaçların yanı sıra, kortizon içerikli kremler kullanılmalıdır. Günde birkaç kez sürülmesi yeterli olacaktır.

Kaşıntı Nasıl Geçer?

Güneş yanığı tedavisi nasıl olmalı sorunsalı sona erdiğinde, kaşıntı nasıl geçer sorunsalı ortaya çıkar. Güneş yanığının, iyileşme evresinde, kaşıntı durumu meydana gelir. Acı, yerini kaşıntıya bırakır. Bu noktada, kaşıntının önlenmesi gerekir. Kaşıntının önlenmesi için, kortizonlu bir kremin, nemlendiricili bir krem ile karıştırılarak uygulanması yeterli olabilir. Böylece, cilt enfeksiyondan korunmuş olur. Ayrıca, alınan sıvı miktarının da arttırılması gerekir. Güneş yanığının, iyileşme evresine geçildiğinde, su miktarı arttırılıp, krem kullanıldığında kaşıntı bastırılabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz