Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

[ads1]

Göz altı torbaları, birçok kişinin özellikle de kadınların yüz güzelliğini etkileyen can sıkıcı  durumlardan biridir. Göz altlarında oluşan şişlikler kişiyi yorgun ve olduğundan daha da yaşlı görünmesine neden olmaktadır.

Aslında göz altı torbalarının oluşumuna etki eden birden çok faktör vardır. Bunların başında; stres, düzensiz beslenme, sigara ve alkol kullanımı, yaş, kalıtsal faktörler ya da vücutta olan başka rahatsızlıklar olarak sıralanabilir. Örnek vermek gerekirse, göz altında sıvı birikmesine bağlı oluşan göz altı torbaları, daha fazla  kalıtsal faktör kaynaklı olmaktadır.

Stres ve uyku düzensizlikleri sonucu, gözlerde şişlikler oluşmaya başlar. Zamanla bu şişlikler, yerini göz altı torbalarına bırakmaktadır. Bu yüzden, stres ve uyku ile ilgili sorunlar, göz altı torbalarının meydana gelişimini tetikleyen faktörlerden biri olarak nitelendirilmektedir.

goz-ameliyat

Yaşlanmaya bağlı göz altı torbalarının oluşumunun temelinde, yaşın ilerlemesiyle, derinin incelmesi ve sarkması meydana gelmektedir. Normalde, vücut derisine göre, daha ince ve hassas olan göz çevresindeki derinin, yaş ilerledikçe, daha da ince ve hassas hale gelmesi, sarkması göz altında torba şeklinde görünüme sebep olmaktadır.

Kalıtsal özellikler de, gözaltı torbalarının ortaya çıkışında rol oynayan en önemli faktörlerdendir. Kimi kişilerde 20’li yaşlarda göz altı torbaları görülmeye başlarken, kimilerinde bu oluşum 60’lı yaşları bulabilmektedir.

Su tüketimin az olması
Dengesiz ve sağlıksız beslenme
Sigara ve alkol kullanımı
Aşırı derecede tuz tüketimi vücudun nem dengesi ve yağlanma oranını etkileyerek göz altı torbalarına davetiye çıkarmaktadır.

[ads2]Çok fazla ağlamak ve gözleri sürekli ovalamak da, göz altı torbalarının oluşmasına neden olabilmektedir. Göz yaşı içeriğindeki tuz, zamanla göz altlarında birikmektedir. Bunun yanı sıra, gözleri ovuşturma ile gözü koruyan hassas tabakalar zarar görmektedir. Bu da, göz altı torbalarının oluşumunu hızlandırmaktadır.

Gözlerin, güneş ışınlarına çok fazla maruz kalınması ile de, göz altı torbaları ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca, gözlerdeki alerjik ve iltihabi durumların süreklilik göstermesi, tiroit sorunları ve böbreklerdeki rahatsızlıklara bağlı olarak da, göz altı torbaları meydana gelebilmektedir.

Teknolojinin ve tıbbın hızlı gelişimi ile çok pahalı ücrette olmayan küçük bir operasyonla bu göz altı torbalardan kurtulmak mümkün hale gelmiştir. Ancak bu ameliyata karar verirken tecrübeli ve iyi bir doktora yaptırmanız operasyondan sonra pişmanlık duymamanız için büyük önem taşımaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz