Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Göğüs Ucu Çatlakları Nasıl Geçer?

Bu güne kadar anne olmayı o kadar ok istediniz ve 9 ay 10 gün gibi upuzun neredeyse koca 1 yıl beklediniz ve sonunda o minik bebeğinizi kucağınıza almayı başardınız. Belki sezaryen belki de normal doğum yaptınız. Nasıl doğum yaptığınız aslında hiç önemli değil. Bebeğinizi ilk andan itibaren elinize aldığınızda sizin o minik parçanız sizi tanımadan etmeden hemen emmek isteyecektir. Bu Allah’ ın ona verdiği bir iç güdü. Siz de ona hayranlıkla bakarken derhal bu isteğini yerine getirecek ve aranızdaki o mucizevi bağı daha da güçlendireceksiniz.

[ads1]
Şimdiki anneler artık daha bilinçli ve bebeklerinin sağlıklı olması için onları 2 yıl boyunca emzirmeye razılar. Göğüsleri deforme olacakmı sarkacakmı diye düşünmeden bunu kendi istekleriyle kabul ediyorlar.

Ancak ilk defa annelik duygusunu yaşayanlar bebeklerini emzirdiklerinde memelerinin ucunun yara olacağını, sancıyacağını, hatta ve hatta bebeğin emerken kanayacağını asla bilmezler. Hani derler ya “Anne olunca anladım”. Aynen durum bu. Kimse anne olana kadar emzirmek gibi kolay ve basit bir olayın bu denli işkence haline geldiğini bilmiyor ne yazık ki.

Göğüs ucu yara olan annelerin canı o kadar çok yanıyor o kadar çok ağlıyor ki o anda bebeğini emzirmekle emzirmemek arasında gidip geliyor. Bebeği emzirmeyeyim ona meme ucum iyileşene kadar sütümü sağıp vereyim dese de. O süt sağma aparatı bebeğin emmesinden daha fazla acı veriyor ve buna da razı olamıyor. Eğer kişi bilinçli ve bebeğinin sağlığını düşünen bir anne ise her ne olursa olsun, bebeğini emzirmekten vazgeçmiyor. Bebek emmediği zaman anne ise bebeği emdiği zaman hüngür hüngür ağlıyor ne yazık ki.

Gerçek bu kadar acı. Meme ucu yara olmuş anneler benim ne demek istediğimi anlar. Meme ucu yarası geçmesi de oldukça uzun bir zaman alan aşırı hassas bir nokta olsa da bazı uygulamalarla bunu da aşmak mümkün. Sonuçta bebek 2 yıl emecekse 2 yıl yara kalmıyor. Allah yara ne kadar derin olursa olsun onun da şifasını veriyor elbette.

[ads2]Bu yazımızda göğüs ucumdaki yaranın geçmesi için kendi uyguladığım bazı tedavilerden bahsedeceğim.

Önceleri çok fazla acımadığı için sadece meme uçlarıma zeytin yağı sürerdim. Ancak zeytin yağı meme ucundaki yaranın geçmesini sağlamadı. Sadece meme uçlarını biraz yumuşattı. Bunun bir tedavi olmadığını anlayınca internetten araştırma yapmaya başladım birçok yöntemden bahsediyorlar. Örneğin ayva çekirdeğinden yapılan jel gibi bir şeyden. Onu çok da mantıklı ve tedavi edici bulmadığım için denemedim.
Bazıları bana koyunun kuyruk yağını tavada ısıtmamı ve göğüs ucuma sürmemi söyledi. Bu da bana çok meşakkatli bir iş geldiği için denemedim. Sonunda bunun için yapılan ilaç merhem krem varmı diye  doktora gittim ve bana Bepanten adlı kremi önerdi. Şimdi her emzirmeden sonra onu sürüyorum ve tekrar emzirmem gerektiği zaman pamuğa su bandırıp temizliyor ve bebeğimi o şekilde emzirmeye çalışıyorum. Hemen etkisini gösteriyor mu bu krem diye merak ediyorsanız hayır hemen gösteremiyor maalesef. belki 1 ya da 2 hafta gibi bir süre beklemeniz gerekiyor. Ama günden güne acının biraz daha azaldığına da şahit oluyorsunuz.

Bir de kremi sürdükten sonra herhangi bir şekilde üzerini kapatmayın. Ne pamuk, ne bez, ne de peçete ile temasını engelleyin. Kremi sürün ve göğüsleriniz çıplak kalacak şekilde  durun. Eğer eviniz buna müsait değilse odanızdan dışarı çıkmayın derim. Eğer kremi sürüp bir de üzerini kapatır sütyen de giyerseniz sütyeni çıkardığınızda meme ucundaki yara sütyene yapışmış olacak ve  siz onu çıkartayım derken iyileşmekte olan yarayı iyice kötü bir hale sokmuş olacaksınız. Geceleri yatarken göğüsleriniz açık ve sırt üstü yatın. Buna mecbursunuz inanın. Başka bir alternatifi yok. Ne kadar çok fedakarlık yaparsanız o kadar çabuk iyileşir.

Emzirirken memeninizin sadece ucunu vermeyin Kahverengi kısmının da ağzına girmesini sağlayın. Böylelikle ucu çok daha fazla acımamış olur ve bebek daha iyi doyar.

emzirme taknigi

Ayrıca ben şimdi bebeğimin pişikleri için Bepanten merhemi kendi meme ucumdaki yara için de Bepanten kremi  kullanıyorum. Bunlardan daha iyisini şimdilik bilmiyorum. Eğer sizin de kendi uyguladığınız bir yöntem veya çözüm varsa burada siz de bizimle paylaşarak acı çeken annelere yardımcı olabilirsiniz.

Bu dertten muzdarip olan her anneye acil şifalar diliyorum. Sizin acınızın ne kadar büyük olduğunu anlıyorum çünkü hala ben de o acıyla savaşıyorum…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz