Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Genital Siğil Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital Siğil Tedavisi

Siğil, sık rastlanılan bir cilt ve sağlık problemidir. Siğiller, vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelebilir. Siğillerin boyutu değişiklik göstermektedir. Tıpta deri üstünde meydana gelen iyi huylu tümörler olarak adlandırılmaktadır. Siğiller herhangi bir tedavi uygulanmadığında 2 yıl gibi bir sürede kendiliğinden geçebilir. Fakat siğiller tedavi edilmediğinde bir süre sonra bezelye büyüklüğüne kadar büyüyebilmekte ve acı verebilir.

Siğil Neden Olur?

Siğilin oluşma sebebi, papavovirüs adı verilen bir virüstür. Eşya ve cinsel ilişki yoluyla buluşabilir. Siğillerin doğrudan doğruya temasla bulaştığı bilinmektedir.

Genital Siğil Tedavisi

Genital bölgede görülen siğillerin tedavisi önemlidir. Tedavi edilmediği taktirde kişiyi rahatsız eder ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Genital bölgede siğil problemi yaşayan kişiler, kanser endişesi yaşayabilirler. Fakat genital bölgede çıkan siğillerin kansere sebep olmadığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Cinsel yolla HPV virüsü kapmış kişilerde psikolojik sorun ve anksiyete görülme sıklığı çoktur. Bu durumda hekimler siğil tedavisinden sonra psikolojik tedavi önermektedir. Siğil tedavisinde sıklıkla antiviral haplar ve kremler kullanılmaktadır. Bu ilaçların kullanım amacı vücuda girmiş olan virüsün tamamen temizlenmesi ve siğilin tekrarlamamasıdır.

Tedavide Kullanılan Yöntemler

Genital bölgede meydana gelen siğil probleminin birçok tedavi şekli bulunmaktadır. Siğiller lazer tedavisi ile, ozonla yakarak, cerrahi müdahale gibi birçok yöntem kullanılarak temizlendiği görülmüştür. Siğil, bitkisel yöntemlerle de temizlenebilmektedir.

Ozonla Siğil Tedavisi

Ozonla tedavi, siğil tedavisinde son yıllarda sıklıkla kullanılan bir tedavi şeklidir. Ozon tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, uygulamayı yapacak kişinin alanında uzman olmasıdır. Uzman kişiler tarafından uygulandığında iyi sonuçlar vermektedir. Ozon tedavisi, bağışıklık sistemini uyararak güçlendirmektedir. Virüs ve mantarları öldürür, deri yüzeyinde dezenfeksiyon sağlamaktadır. Ozon, HPV virüsü vücuttan atılmasında önemli rol oynamaktadır.

Lazerle Siğil Tedavisi

Lazer, birçok hastalıkta tedavi olarak kullanılmaktadır. Siğil tedavisinde en sık tercih edilen yöntemlerin arasında lazer tedavisi yer almaktadır. Lazer ışınları siğil olan bölgeye uygulanarak bölgeden uzaklaştırılması sağlanmaktadır. Genital bölge ve ses telleri bölgelerinde çıkan siğillerde kesin sonuç vermektedir. Tedavi, lokal anestezi yöntemi ile uygulanmaktadır. İşlem uygulandıktan 3 hafta sonrasına kadar ağrı kesici kullanılmalıdır.

Asitle Siğil Yakmak

Asitle siğil tedavisi, halk arasında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Siğil tedavisinde, salisilik asit kullanılmaktadır. Salisilik asit yapısı gereği asit bazlı ve aşındırıcı özelliğe sahiptir. Sıvı, jel ve yama formlarında bulunan ürün, reçetesiz olarak alınabilmektedir. Tedavi öncesinde bölge tırnak törpüsü, topuk taşı gibi ürünler kullanılarak törpülenir. Siğilli bölge, genellikle ayak siğillerinde, bölge ılık su içerisinde bekletilerek yumuşatılır. Paketin içerisinde bulunan asit, bölgeye uygulandıktan sonra üzeri yara bandı ile kapatılır. Siğil kaybolana kadar günlük olarak uygulamaya devam edilir. Siğil tedavisi için kullanılan törpüyü bir daha kullanmamaya özen gösterin. Asit tedavisi genital siğil tedavisinde pek tercih edilen bir yöntem değildir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz