Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Geç Anne Olmanın Faydaları

Yeni bir araştırmaya göre artık kadınlar anne olmak için daha uzun süre bekliyor. Hayatı idame ettirmek, maddi özgürlük kazanmak ve kariyer planlamak için çocuk yapma ve çocuk bakma konusunu ikinci plana atan kadınların oranı arttı. İstihdam edilen evli kadınların gelir düzeylerinde düşüklük yaşanmamasının en önemli faktörlerinden biri de anneliği ertelemek. Washington Üniversitesi Tıp Okulu’nda bu çalışmayı yürüten yazar Man Yee Leung, evli ve iş sahibi kadınların ne zaman çocuk sahibi oldukları üzerine çeşitli araştırmalar yapmıştır.

ABD’de 30 yaşından sonra anne olan kadınların oranı, 1975 yılında %5 iken, 2015 yılında %25 olarak tespit edilmiştir. Önceki çalışmalar da, tam zamanlı çalışan annelerin, çocuksuz çalışan kadınlara oranla daha az gelir elde ettiklerini kanıtlamıştır. Yaygın olarak bir ‘annelik boşluğu’ yaratmak, işe daha az odaklanmak, daha az verimli olmak demek. Bir kadının ömür boyu kariyer planlamasını ve kazanç düzenini ilk belirleyen şey de ilk çocuk olarak görülmüştür. Ülkelerin gelir düzeylerine ve ailelerin kapsamlı gelir tablolarına bakıldığında, altın madeni ülkelerinden Danimarka’da, çalışan evli kadınların ya da zengin evli kadınların 25 yaşın altında anne oldukları görülmüştür.

Yine araştırmalara göre, 25 yaşından önce anne olan kadınlar, 2 ila 2,5 yıllık maaşını hayatı boyunca kaybetmiş oluyor. 30 yaşın üzerinde anne olan, üniversite mezunu ve geliri yüksek kadınların durumları çok daha iyi. Kariyer yaşamı boyunca daha fazla kazanmanın yollarından biri de 30 yaşından sonra anne olmaktan geçiyor.

Anneliği Geciktirmeyi Teşvik Ettiler

Ekonomi ve toplumbilim uzmanları, çocukların kariyeri tamamen öldürmediğini ancak kariyer ve iş hayatında belli bir seviyeye gelmeden anne olmanın kayıplarını vurguluyor. Bilinçli kadınlara anneliğin geciktirilmesi için teşvik çalışmaları yapılıyor. Bu elbette gelişmiş ülkelerde böyle…

ABD’de yeni doğum yapmış anneler 12 haftalık ücretsiz izin alırken, Danimarka’da ücretli doğum izni 18 aya kadar uzayabiliyor. Yani iş ve mali politikalar bakımından ABD kuralları daha sıkı. Bu nedenle bu ülkede yaşayan kadınların daha az izin kullanması, daha da önemlisi daha geç anne olmaları, olası gelir kaybını önlüyor.

Çocuk sahibi olup olmamanın ya da geç veya erken anne olmanın gelir düzeyi ve toplum bakımından verimli – verimsiz etkileri oluyor. Çocuklu bir kadın, daima anneliği ilk sıraya koyuyor ve kendini çalışmaya kapatıyor. Bu düşünce ileriki yaşlarda kadınlarda kayboluyor. Dolayısıyla geç anne olan kadın daha bilinçli oluyor ve önce işini düşünüyor. Anneliği erteleyebiliyor. Ayrıca anneliğin getirdiği sorumluluklardan birinin de ekonomik zorluklar olduğu hesaba katılabiliyor. Sağlık açısından ise bunun tam aksi söyleniyor. 40 yaşından sonra anne olan kadınlarda ileri yaşlarda kalp hastalıkları, felç gibi riskler de azalıyor.

Son yıllarda gitgide yaygınlaşan ileri yaşlarda hamilelik özellikle ünlü isimler arasında yaygınlaştı. Öte yandan ileri yaşlarda daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirme şansı artıyor. Ancak düşük yapma riski de artıyor. Geç anne olmanın kadın sağlığı için avantaj ve dezavantajları da var. 40 yaşından sonra anne olanlar 100 yaşına kadar çok sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyor. Diyabet, kanser, obezite ve kalp hastalığı açısından bu kadınlar daha şanslı.
40 yaşından sonra doğum yapmanın riskleri, erken doğum, anne karnında ölüm, düşük, gebelik diyabeti, gebelik tansiyonu, kromozom bozuklukları, doğumdan sonra kanama artışı ve düşük ağırlıklı bebek doğurmadır. Konumuza geri dönecek olursak; sağlık açısından da kariyer ve yaşam açısından da anneliği biraz ertelemek yararlı olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz