Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Gebelikte Folik Asidin Önemi

Gebelikte Folik Asidin Önemi

Anne olmaya hazırlanan kadınlar, doktora kontrol için gittiklerinde, gebelik öncesinden kullanılmaya başlayan folik asit tabletlerini kullanarak hamilelik sürecine hazırlanırlar.

Folik asit, bebeğin gelişiminde önemli olan beyin anomalikleri risklerini azaltan ve bebeğin beyin gelişimi için önemli olan bir vitamin grubudur. Suda çözünen bir B vitamini grubu olan folik asitler, noral tüp defektleri gibi sorunlarla karşılamamak için gebelik öncesinde kullanılmaya başlanması gereken ve gebelik oluşunca ilk 3 ay da devam edilmesi gereken desteklerdir.

Annenin hamilelik sürecinde yeterli kadar deposu yoksa, bu durum eksikliğe neden olabilir. Bu nedenle gebelikte folik asidin önemi dikkate alınması gereken bir husustur.

Gebelikte Folik Asidin Önemi

Gebelikte Kullanılan İlaçlar

Gebelikte annenin kanından beslenen bebek, kandaki değerler azsa, yeteri kadar beslenemez ve bu da bir çok doğumsal sorunların yaşanmasına neden olur.

Gebelik sürecinde kan değerlerinin düzenli olarak takip edilmesi ve gerekli görülen durumlarda doktor tarafından demir ya da vitamin takviyesi yapılması gerekmektedir. Aksi halde annenin sağlığı, bebeğin de gelişiminde sorunlar yaşanabilir.

Annenin sağlıklı beslenmesi ve herhangi bir sağlık sorunu olmaması, bebeğin de sağlığını olumlu etkileyecektir.

 

 

Balıktan Alınan Folik Asit Yeterli Mi?

Balık tüketiminin çok olduğu durumlarda vücudun folik aside ihtiyacı olmasa bile gebelikte bu oran artacağı için, takviye gerekebilir.

Doktorunuzun detaylı muayeneler ve tetkik sonuçlarına göre ayarlayacağı ilaç dozajlarını doğru bir şekilde size bildirecektir. Gebeliğin ilk üç ayının sonuna kadar, yani dördüncü ayın başına kadar bu ilaçların alınması gerekmektedir.  Gerekirse demir ilacı da kullanabilirsiniz ve doktorunuz bırak demeden ilacı bırakmamanız şarttır.

Balık ya da diğer gıdalardan alınan folik asit gebelik için en önemli vitamindir ve bebeğin gelişimi için en önemli takviyelerden biridir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz