Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Gebeliğin 40. Haftası

[ads1]

Hamileliğin 40. haftasında bebekte olan değişimler

Tıp dilinde, doğum haftası olarak nitelendirilen gebeliğin 40. haftası, halen doğumu başlamamış anne adayları için, hem bebeklerine kavuşacakları anın heyecanını, hem de doğum korkusunu yaşadıkları, karışık duygular içeren bir süreci ifade etmektedir.

Gebeliklerin birçoğu normal zamanlarında gerçekleşmemektedir. Bu nedenle, doğmak için 40. haftayı bekleyen bebeklerin gelişi, 42. Haftaya kadar uzayabilmektedir. Genel olarak, 42. haftaya girilmeden, doğumun gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Bunun sebebi, hem bebeğin beslenmesini sağlayan amniyon sıvısının azalarak, bebeği hayatının tehlikeye girmesi, hem de, anne adayının kilo artışının, anneye zarar vermesi ihtimalini ortaya çıkarması durumudur. 42. haftaya kadar, normal şekilde gerçekleşmeyen doğumlarda, suni sancı ve sezaryen yöntemleri ile doğumun gerçekleşmesi sağlanmaktadır.

40. hafta itibariyle, bebeğin doğduğu zaman ihtiyaç duyacağı, vücut ısısını sağlayacak olan yağ miktarı, yeterli düzeyde depolanmış hale gelmektedir. Bu hafta itibariyle, bebeğin hareketleri iyice yavaşlamıştır. Anne adayı da, bu haftada hareket etmekte ve uyumakta güçlük çeker bir hal almıştır.

Bu haftada, bebeğin ağırlığı 3 kilo 750 gram ile 4 kilo civarında olmaktadır. Bu durumda istisnalar görülebilmekte ve bebekler farklı ağırlıkta doğabilmektedir. Bebeğin boy ölçüsü ise 46 ile 55 cm aralığındadır.

getting-pregnant-after-35-1-103424_L

Hamileliğin 40. haftasında annede olan değişimler

Doğumun her an başlayabileceği bu dönemde, sancılar, düzenli ve ilk başta düşük şiddette kasılmalarla kendini göstermektedir. İlk başta çok fazla hissedilmeyen bu sancılar, gittikçe sıklaşmakta ve gittikçe şiddeti artan ve ağrı veren bir hale gelmektedir. Sancıların doğumu işaret ettiğini anlamanın en iyi yolu, sancıların geliş aralığı ve sıklığı olmaktadır. Doğum sürecini başlatacak sancılar, aynı aralıklarda gerçekleşmekte ve sıklığı artmaya başladığında, doğumun başlamak üzere olduğunu işaret etmektedir.

[ads2]
Kasılmaların başlamasıyla, akıntıda sümüksü  pembe veya kahverengi bir maddenin geldiği görülebilir. Bu durum, nişan bozulması olarak bilinmektedir. Bunda sonra suyun gelmesi ile beraber, doğumun ilk aşaması başlamış olmaktadır.

Rahim ağzının açılmaya başlaması ile devam eden doğum sürecinde, rahim ağzı açıklığı 10 cm’e ulaştığında doğum başlar.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz