Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Gebeliğin 39. Haftası

[ads1]

Hamileliğin 39. haftasında bebekte olan değişimler

Gebeliğin 39. haftası, doğumun her an gerçekleşebileceği haftalardan biridir. Bu haftada, bebeğin hareketlerinde, büyük ölçüde yavaşlama görülmektedir. Bunun nedeni, artık iyice büyümesi ve kilo alması nedeniyle, rahim içerisinde sıkışık bir halde bulunmasıdır.

39. haftada, anne adayı daha da yoğun olarak rahminde büyük baskı oluşmaktadır. Mide yanması şikâyetini yoğun bir şekilde hisseden anne adayı, bacaklarında ağrı ve kramplar hissetmektedir. Oldukça kilo almış olduğundan, hareket etmekte ve eğilip, kalkmakta zorlanan anne adayı, kendini yorgun ve halsiz hissetmekte ve uyku güçlüğü çektiğinden, sürekli uyku halinde olmaktadır. Ayrıca, bu haftada, kabızlık şikâyeti de, anne adaylarının birçoğunun, rahatsız olduğu belirtilerden biri olmaktadır.

Bebek, bu hafta, boy ve kilo açısından, çok büyük bir değişiklik göstermemektedir. Ortalama ölçülerde, boyu 50 cm civarında ve kilosu 3200 – 3250 gram aralığındadır.

Vietnam happy pregnant

Hamileliğin 39. haftasında annede olan değişimler

Bu haftalarda, anne ve baba adaylarında en çok merak uyandıran soruların başında, doğumun hangi yollarla gerçekleşeceği yer almaktadır. Yapılacak vajinal muayenelerde, vajinada çatı darlığı olması ve bebeğin başının, rahimde çıkış noktasına doğru olması halinde, normal doğumun gerçekleşmesine engel bir durum görülmemektedir. Bebeğin, anne rahminde ters konumda durması ya da bebeğin boy ve kilo bakımından büyük olması ile normal doğuma uygun olmaması hallerinde, sezaryen yöntemi söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra, bu haftalarda, bebeğin kalp atışlarının yetersiz ya da düzensiz olması, amniyon sıvısının bebeği besleyecek düzeyin altına inmesi ve bebeğin oksijensiz kalması nedeniyle de, doğumun sezaryen yöntemiyle gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

[ads2]
Bu haftada, bebekte oluşan lanugo tüylerinin tamamı yok olmuştur. Göbek kordonu, ortalama 1 – 2 cm kalınlık ve 55 cm uzunluğa sahiptir. Doğum öncesi vücut ısısının gerçekleştirilebilmesi için, bebeğin vücudu yağ depolamaya, bu haftada, devam etmektedir. Ek olarak, vücut ısısını doğum sonrası ilk 2 hafta içerisinde sabit tutabilmek için, ense ve omuzlarda, kahverengi bir yağ tabakası oluşmaya başlar.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz