Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Aralık 2018

Gebeliğin 38. Haftası

[ads1]Hamileliğin 38. haftasında bebekte olan değişimler

Gebeliğin 38. haftası, bebek için, büyümenin yavaşladığı bir hafta olarak nitelendirilmektedir. Bu haftada, sadece yağ depolama faaliyetleri, hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Yağ depolanması bakımından erkek bebeklerde, depolama daha fazla olmaktadır. Bu açıdan, erkek bebeklerin, doğum ağırlığı daha yüksek olmaktadır.

Bu haftada, anne adayındaki kilo artışı da durma noktasına gelmiştir. Bel ve sırt ağrıları artmış, bacaklar, bebeğin baskısı ve artan kilolara bağlı olarak, vücudu taşımakta zorlanır hale gelmiştir.

Bu dönemde, yalancı doğum sancıları, çok sık görülmektedir. Rahimde baskı oluşturan bebek, rahimde kasılmalar sebep olmakta ve anne adayları, bu kasılmaları doğum sancısı sanmaktadırlar. Bu sancıların birçoğu, düzensiz aralıklarla ortaya çıkmakta ve kısa sürede geçmektedirler.

pregnant-women_4

Gebeliğin 38. haftasında, bebeğin boyu 48 – 50 cm civarında ve kilosu 3000 – 3150 gram aralığında ölçümlenmektedir. Bu süreçte, kız bebeklerde vajina tam olarak belirirken, erkek bebeklerin testisleri de torba içerisine inmektedir.

Bu haftada, bebeğin emme refleksi tamamen gelişmiştir.Bebeğinizin bağırsaklarında mekonyum adındaki ilk dışkısı da gittikçe birikmeye başladı. Bu ilk dışkı normal şartlarda doğumdan sonraki ilk 24 saatte çıkarılır. Kısacası Amniyon sıvısını yutan bebek, atık maddeleri bağırsaklarında depolar ve ilk kez dışkı yoluyla atar. Bu haftada, az da olsa kilo almaya devam eden bebeğin, büyümesinin son aşamalara gelmesi ile anne rahmindeki hareket kabiliyeti iyice kısıtlanmıştır. Anne adayları da, bebeğin hareketlerin azaldığını hissetmektedirler.

Bebeğin derisinde, lanugo tüylerinin büyük bölümü, bu hafta içerisinde dökülmektedir. Verniks tabakasının büyük kısmı da kaybolmuş, sadece, omuz ve boyun bölgesinde kalmıştır. Bebekte hıçkırıklar görülmektedir.

Hamileliğin 38. haftasında annede olan değişimler

[ads2]Bu haftada, anne adayı, karın bölgesinde kaşıntılar ve vajinal akıntılarla karşılaşmaktadır. Kaşıntılar için nemlendirici kremlerin kullanılması etkili olacaktır. Vajinal akıntılar, bakteri barındırdığından, enfeksiyon meydana getirecek durumları önlemek adına, sıkı olmayan ve pamuklu iç çamaşırlarının tercih edilmesi ve günlük pedlerin kullanımıyla, hijyenin sağlanması mümkün olmaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz